آکنه ( جوش جوانی )

 • آکنه ( جوش جوانی )

آکنه موقعیت پوستی است که در آن انواع ضایعات شامل منافذ بسته شده صورت (سرسیاه و سرسفیدها) ،جوشهای التهابی و توده های عمیقتر دیده می شوند . آکنه علاوه بر صورت ممکن است گردن ، سینه ، پشت و بازوها را درگیر کند اگرچه اکثریت بیماران نوجوان هستند اما افراد در دهه 3و4و5 و حتی پیرتر هم ممکن است دچار این ضایعات شوند . اغلب آکنه به طور خود به خود و پس از چند سال فروکش کرده و حتی بدون درمان بهبود می یابد، اما این وضعیت ممکن است برای بیمار ناراحت کننده و بد شکل باشد و گاهی اسکارهای دائم به جای بگذارد که باید توسط درماتولوژیست درمان مناسب شود، به همین دلیل درمان آکنه بسیار مهم است.

 • انواع آکنه و چگونگی ایجاد آکنه :

آلودگی دلیل ایجاد آکنه نیست. هورمون تستسترون که هم در مردان و هم زنان وجود دارد، حین بلوغ افزایش می یابد. این افزایش باعث تحریک بزرگی و رشد غدد سباسه ، تولید چربی و بسته شدن منافذ پوست است و در نوجوانان باعث ایجاد جوشهای سر سیاه و سر سفید ( کومدنهای باز و کومدنهای بسته) و جوشهای چرکی ( پوسچولها ) می شود.

-         آکنه زودرس آکنه ای است که قبل از اولین پریود شروع شود و آکنه قبل از بلوغ نامیده می شود

-         وقتی آکنه شدید و شامل توده های بزرگ حاوی چرک و عمیق باشد آکنه کیستیک نامیده می شود این وضعیت در مردان شایع تر است

-         آکنه بالغین آکنه ای است که دیرتر از سن متداول آکنه رخ می دهد و ممکن است مربوط به هورمونها ، زایمان، یائسگی یا قطع داروهای پیشگیری از بارداری باشد. زنان با آکنه ممکن است در طی کل سیکل قائدگی درمان آکنه دریافت کنند یا تنها در موقع پریود یا تخمک گذاری. آکنه بالغین با روزاسه که در آن سرسفید و سرسیاه ها وجود ندارند، متفاوت است.

 • شستن صورت (cleansing) :

آکنه ارتباطی با نشستن صورت ندارد، هر چند بهتر است روزانه صورت خودتان را با یک شوینده ملایم و آب گرم بشویید ، اما شستن مکرر در حقیقت ممکن است آکنه شما را تشدید هم بکند .

 • رژیم غذایی ( Diet) :

آکنه توسط غذاها ایجاد نمی شود، اما اگر غذاهای خاصی آکنه شما را تشدید می کند، سعی کنید از خوردن آنها خودداری کنید.

 • لوازم آرایش ( cosmetics) :

تا آنجایی که ممکن است کمتر آرایش کنید. بهتر است لوازم آرایش و مرطوب کننده های با پایه آب و فاقد چربی استفاده کنید . لوازم آرایشی انتخاب کنید که روی آنها عبارت " non – comedogenic" یا " non – acnegenic" ذکر شده باشد یعنی این محصولات باعث ضایعات سر سفید ، سرسیاه یا جوش نمی شوند. حتما هر شب آرایش خود را با یک شوینده ملایم یا صابون ملایم و آب پاک کنید. یک لوسیون آنتی آکنه با رنگ پوست که حاوی داروی ضد آکنه هم باشد نقایص صورت را می پوشاند، همچنین یک کرم پودر فاقد چربی به اضافه یک پودر سبک ( پنکیک) برای پوشاندن ضایعات مناسب است . وقتی روی موها اسپری یا ژل استفاده می کنید صورت خود را بپوشانید.

 • درمان

درمان آکنه یک روند متداوم است. اکثر درمان ها بر اساس پیشگیری از ایجاد ضایعات جدید است و ضایعات از قبل ایجاد شده باید خودشان روند بهبودی را طی کنند و به همین دلیل درمان آکنه نیاز به زمان دارد، اما اگر آکنه شما 2-3 ماه پس از شروع درمان آثار بهبودی را نداشت ، درمان باید تغییر داده شود و نوع درمانی که درماتولوژیست به شما ارائه می کند بسته به نوع آکنه شما متفاوت است . گاهی اوقات یک موقعیت پوستی مشابه آکنه در صورت، ممکن است ناشی از درمان های موضعی مورد استفاده روی صورت یا حتی داروهای خوراکی باشد، به همین دلیل دادن یک شرح حال دقیق از داروهای مورد استفاده یا کرمهایی که روی صورت خود استفاده می کنید به انتخاب درمان مناسبتان کمک می کند . خیلی از محصولات ضد آکنه موضعی که در داروخانه ها موجود هستند و احتیاج به تجویز پزشک ندارند، ممکن است آکنه خفیف شما را بهتر کند اما ممکن است پوست شما را بیش از حد خشک کند.

 • درمانهای موضعی

درماتولوژیست شما ممکن است کرم، ژل یا لوسیون های موضعی حاوی ترکیبات اسید Vit- A ، بنزوئیل پراکساید یا آنتی بیوتیکی برای باز کردن منافذ بسته شده یا کاهش باکتری تجویز کند. این ترکیبات ممکن است باعث خشکی پوست شما و گاهی پوسته ریزی پوست صورت شما شود به همین دلیل به دقت طرز استفاده آنها را از درماتولوژیست خود فرا گیرید تا از پس عوارض جانبی آنها برآیید . قبل از شروع هر درمانی حتی درمانهای موضعی، اگر حامله هستید، شیردهی می کنید یا قصد حاملگی دارید حتما این موضوع را به درماتولوژیست اطلاع دهید

 • درمانهای خاص :

-         تخلیه کومدون : ممکن است برای پاک کردن جوشهای سرسیاه و سرسفید احتیاج به درمان های فیزیکی توسط درماتولوژیست باشد، هرگز سعی نکنید خودتان جوشهای خود را تخلیه کنید، زیرا وقتی جوشهای خود را بفشارید نتیجه قرمزی، تورم و التهاب بیشتر است که منجر به ایجاد اسکار خواهد شد.

-          میکرودرم ابرژن: ممکن است برای برداشتن لایه های سطحی پوست و کم کردن ناهمواری ها و ایجاد پوست جدید لازم باشد.

-         پیلینگ : ممکن است برای باز کردن منافذ گرفته شده پوست و جوش های سرسفید و سرسیاه و تحریک رشد پوست جدید از پیلینگ شیمیایی خفیف با اسید سالیسیلیک یا گلیکولیک استفاده شود.

-         ممکن است برای تسریع بهبودی ضایعات عمقی دردناک نیاز به تزریق کورتیکوستروئید داخل اینگونه ضایعات باشد.

 

 • درمانهای خوراکی :

آنتی بیوتیکهای خوراکی شامل تتراسایکلین، داکسی سایکلین ، مینوسایکلین یا اریترومایسین اغلب از درمانهای موثر آکنه هستند .

 • قرص های پیشگیری از بارداری :

این قرص ها ممکن است به طور قابل توجهی آکنه را بهتر کنند و اختصاصا به این منظور به کار روند. همچنین باید به خاطر داشت که آنتی بیوتیکها ممکن است تاثیر قرص های پیشگیری را کم کنند هر چند متداول نیست اما امکان دارد اتفاق بیافتد، بخصوص اگر یک خونریزی ناگهانی را تجربه کنید. به همین دلیل برای احتیاط از روش پیشگیری دوم استفاده کنید.

 • دیگر درمانها:

-         در مورد آکنه شدید و مقاوم به درمانهای قبل ممکن است " ایزوترتینوئین" تجویز شود. بیمارانی که ایزوترتینوئین دریافت می کنند باید از عوارض آن و نیاز به ویزیت های مکرر جهت پیگیری آگاه باشند. حین استفاده از این دارو باید از حاملگی اجتناب شود زیرا این دارو باعث نقایص جنینی می شود.

-         خانمها ممکن است برای کاهش اثرات هورمون مردانه داروهای حاوی هورمون زنانه یا داروهای ضد هورمون مردانه استفاده کنند.

-         درمان های نوری (photodynamic therapy) با طول موج نور آبی هم ممکن است در درمان آکنه موثر باشند.

-         درماتولوژیست وضعیت شما را ارزیابی کرده و با توجه به سن، جنس و نوع و شدت آکنه درمان مناسب شما را پیشنهاد می کند.

 

 • درمان اسکارهای آکنه :

درماتولوژیست می تواند اسکارهای ناشی از آکنه را با روشهای مختلف درمان کند. لیزرها، درم ابرژن، پیلینگ شیمیایی یا electrosurgery می توانند اسکارهای فرورفته را بهتر کنند . همچنین محصولات فیلرهای حاوی چربی یا کلاژن هم اسکارها را هموارتر می کنند . برای اسکارهای فرورفته بسیار ریز تکنیک های microexcision یا punch grafting مورد استفاده قرار می گیرند. با ترکیب انواع این روشها تفاوت قابل ملاحظه ای در ظاهر اسکارها ایجاد خواهد شد.

 • مراقبت مناسب از پوست ضروری است :

بدون توجه به درمان خاصی که درماتولوژیست برای شما مناسب می داند ، به خاطر داشته باشید که شما باید به مراقبت صحیح پوست خود ادامه دهید . آکنه قابل کنترل است و درمان مناسب به شما ظاهر و احساس بهتری می دهد و مهم تر از آن از ایجاد اسکار جلوگیری می کند . ونکته آخر اینکه اکثر محصولات آرایشی بهداشتی و داروهای گیاهی که برای  آکنه تجویز می شود جنبه پیشگیری و نگهدارنده دارد و در درمان نقش زیادی ندارند بنابراین بیخود هزینه و وقت خود را هدر ندهید چه بسا یک داروی ارزان قیمت که توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد بسیار موءثرتر از محصولات  گران قیمت یک مارک معروف باشد .

 

/ 54 نظر / 73 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهه

باسلام. اقاي دكتر من دقيقا پارسال ارديبهشت ماه با دستور شما خوردن قرص آكوتان و مشابه اون رو شروع كردم كه تا يك ماه پيش پوستم خييييييلي خوب شده بود. اما درست از بعد عيد دوباره جوشهاي دردناك و زيادي روي صورتم پر شده.تورو خدا بگيد من چكار كنم؟[ناراحت] البته من ازمايش هورموني دادم كه مشكلي نبود اما باعرض معذرت هميشه ترشحات سفيد و بدبويي از من خارج ميشه كه عاري از نجاسته ولي خوب باز خيلي بده. نميدونم امكان داره از اين باشه؟ كمكم كنيد

Boy

با عرض سلام خدمت شما دکتر محترم آقای دکتر من 22 سالمه و یه مشکلی برام پیش اومده اگه ادامه پیدا کنه اعتماد به نفس من واسه ازدواج از بین میره و بخاطر حجب و حیا نتونستم به یه متخصص مراجعه کنم مدتیه روی سر آلت تناسلیم یسری جوش درومده که مدت خیلی زیادی طول میکشه تا خوب بشه وقتی هم که خوب میشه جاش بصورت اسکار باقی میمونه و هر چند وقت یبار جوش جدیدی درمیاد من یه عکس آپلود کردم واسه تشخیص شما و خواهشمندم نظرتونو در این باره بگید. با تشکر http://8pic.ir/images/32499926735883186351.jpg

سیما

سلام دختری 26 ساله هستم از دو سال پیش کرم های متفاوتی با دستور پزشک برای جای جوش و لک استفاده کردم لک و جای جوش و مشکل خاصی در صورتم ندارم و دوست دارم پوست بسیار شفاف و سفتی داشته باشم محصولات ضد لک و لیفتینگ اوریاژ اون ا اچ ا نئوستراتا استفاده کردم ولی به نتیجه دلخواه نرسیدم به نظرتون برای سفت و شفافیت پوست از لیزر یا میکرودرم استفاده کنم؟ لطفا هزینه و تعداد جلسات هرکدومو بگین ممنونم

محمد

با عرض سلام و خسته نباشید پسری 28 ساله هستم مدت دوسال است که الوپسی دارم و تمام موهای صورتم را از دست دادم و خیلی خفیف پسوریازیس هم دارم درمان و داروهای زیادی مصرف کردم ولی موثر نبود! الان ازدرمان کاملا ناامید شدم وفقط میخواهم ظاهر پوستم مطلوب باشد جای جوش و فرورفتگی های عمیقی درپوستم وجود دارد ایا باتوجه به این که الوپسی و پسوریازیس دارم لیزر کردن برای من مانعی ندارد؟ چندجلسه لیزر برای رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز است؟ هزینه هرجلسه لیزر برای کل صورت چقدراست؟ باتشکر

سیما

ممنون از پاسخگوییتون میخواستم بدونم فرق ار اف با co2 چیه؟و ایا نیاز هست که هردوش رو باهم انجام بدم؟

ایران

سلام آقای دکتر من از بیمارای خودتون هستم یرای ریزش موهام بهتون مراجعه میکنم دفعه ی قبل که ویزیت شدم گفتم که خارش داره سرم ولی شما فرمودید مهم نیست.الان سه هفته گذشته خارش سر داره دیوونه و کلافم میکنه خواهشا بگید چی کار کنم؟ لازمه بیام مطب؟

ایران

ببخشید آقای دکتر شنیدم شامپوی گل تار واسه خارش سر خوبه در ضمن به من شامپو زینک هم دادید به نظرتون این شاپو رو تهیه کنم؟

ایران

ببخشید آقای دکتر ماینوکسیدیل مگه واسه رشد موهام نیست اگه اونو قطع کنم رشد موهام نیست؟

کتی

سلام.ببخشید من طبق تجویزتون برای ریزش موهام از مینوکسیدیل و شامپو زینک و هیرتونیک ایروکوس و قرص استفاده میکنم اما وقتی روسری میپوشم سرم وحشتناک خارش داره اما تو حالت عادی فقط گاهی اوقات خارش داره فکر کردم شاید به داروها حساسیت داشته باشم.داروها رو قطع کردم اما باز هم وقتی موهامو میپوشونم سرم خارش دارم ...میشه بفرمایید چی کار باید بکنم؟

الهام

آقای دکتر واقعا بخاطر مطالب مفید و بسیار خوبی که رو وبتون گذاشتین و هپچنین وقتی که برای پاسخگویی به سوالات صرف کردین بی نهایت ممنون .شما با این کار خوب یه جورایی زکات علمتونو دادین .اجرکم عندالله