بوتاکس ( دیسپورت )

بوتاکس (  دیسپورت )

بوتاکس و دیسپورت در واقع اسامی تجاری برای سم بوتولینوم ( Botulinium Toxin ) می باشند . ماده خالص شده ای که از یک باکتری به دست می آید و سیگنالهای عصبی را مهار می کند و در نتیجه تزریق مقادیر کوچکی از این مواد به عضلات خاصی از صورت باعث مهار انگیزش عضلات و ضعف موقت آنها شده و خطوط و چین های ناخواسته را کاهش می دهد.

سم بوتولینوم از سال 1980 برای انواع اختلالات عضله مثل پلک زدن های غیر ارادی و... استفاده می شود و از سال 1987 توسط متخصصین پوست برای مقاصد زیبایی به کار رفته است .بوتاکس  به طور خاص برای چروکهای یک سوم فوقانی صورت بکار می رود  اما به طور موثری برای دیگر نواحی صورت هم می تواند به کار گرفته شود.وقتی عضله ضعیف و شل شود دیگر قادر به انقباض نیست، به این ترتیب دیگر حالات صورتی ناخواسته ایجاد نخواهد شد و از ایجاد چین های جدید نیز پیشگیری خواهد شد .برای به دست آوردن بهترین نتایج درمان با بوتاکس را می توان با دیگر درمان های زیبایی پوست مثل پیلینگ شیمیایی، لیزر و فیلرها ( پرکننده ها ) ترکیب کرد که درمان ترکیبی از ایجاد چین و چروکهای جدید جلوگیری می کند.

سم بوتولینوم برای خطوط خنده و اطراف دهان کمتر موثر است چون اعمال عضلات این ناحیه برای عملکردهای مهم مثل خوردن و حرف زدن ضروری است.

درمان با بوتاکس

درمان شامل تزریق مستقیم مقادیر کوچک بوتاکس به عضلات زیرین صورت برای شل کردن آنهاست، یک سوزن ظریف برای این منظور به کار می رود و این عمل به راحتی قابل تحمل است و حدودا چند دقیقه وقت می گیرد بی آنکه نیازی به دوران استراحت طولانی یا غیبت از کار داشته باشد. سم 3 تا 7 روز بعد از تزریق تاثیر خواهد کرد و این بهبودی به طور کل 3 الی 6 ماه دوام خواهد داشت، اثرات با بازگشت عملکرد عضله محو خواهد شدو بیماران طی فاصله های زمانی مختلف احتیاج به تزریق مجدد پیدا خواهند کردو با جلسات تکرار تزریق عضله آتروفیک و نازک شده که نتایج طولانی مدت به همراه خواهد داشت. در مورد افرادی که عادتهای غلطی مثل اخم کردن دارند گاهی تزریق یکمرتبه این دارو تاثیر زیادی در این عادت آنها خواهد داشت یعنی دارو هم بصورت مستقیم و هم غیر مستقیم می تواند روی چروکهای صورت تاثیر داشته باشد .

مناطق مورد استفاده :

  • خطوط عمودی بین ابروها
  • خطوط پنجه غازی اطراف گوشه های چشم
  • خطوط افقی پیشانی ( خطوط اخم افقی )

                      

                                

 

 

عوارض :

عوارض معمولا خفیف و جزئی ، موقتی و معمولا مربوط به تزریق موضعی هستند. سوزش و کبودی هرچند چندان معمول نیست اما ممکن است اطراف محل تزریق ایجاد شود.بعد از تزریق آرایش منعی ندارد اما باید از فشار دادن یا ماساژ محل تزریق برای چند ساعت اجتناب کرد. بهتر است تا چند ساعت پس از تزریق بیمار دراز نکشد . سر درد موقت و گذرا بعد از تزریق بخصوص اولین نوبت تزریق نا متداول نیست.در موارد نادر بیماران ممکن است دچار ضعف عضلات همجوار شوند که منجر به افتادن ابرو یا پلک می شود.تمام این عوارض احتمالی خفیف و برگشت پذیر هستند و به خودی خود محو می شوند

دیگر موارد استفاده:

هیپرهیدروزیس ( تعریق بیش از حد) را هم می توان با تزریق سطحی سم بوتولینوم رقیق شده به پوست زیر بازو، کف دست ها و پاها درمان کرد. این کار عملکرد غدد عرق مسئول تعریق بیش از حد را تضعیف می کند. یک نوبت تزریق منفرد می تواند برای ماهها آسودگی برای بیمار ایجاد کند و پس از برگشت هیپرهیدروز می توان تزریق را تکرار کرد.

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند ؟

افرادی که بیماریهای عضلانی - عصبی مثل میاستنی گراویس دارند ، خانمهای حامله و شیرده و کسانی که در محلهای تزریق بوتاکس عفونت فعال دارند . مصرف بعضی داروها مثل جنتامایسین ممکن است باعث شود که پزشک شما برایتان این دارو را تزریق نکند و یا از دوزهای کمتر دارو استفاده کند بنابراین هرگونه مصرف دارو را به اطلاع پزشک خود برسانید .

 

 

/ 5 نظر / 70 بازدید
مهندس امین نجف پور

کار ما در راستای آموزش و انجام پروژه های دانشگاهیه.اگه مایل باشید با هزینه اندک فقط 45 هزار تومان وبلاگ شما را تبدیل به وب سایت با هر آدرسی که شما بخواهید(به شرط غیر تکراری بودن اسم)تبدیل کنیم.می تونید از سایت ما بازدید نمایید.مسلما بعد از این کار با انجام هر تغییری در وبلاگ می تونید این تغییر رو در سایت نیز ببینید. 9352778051

پریا

سلام برای خط خنده هم میشه از بوتاکس استفاده نمود؟ شما طب سوزنی هم انجام میدید؟ برداشتن خط خنده چه هزینه ای دارد؟ با تشکر

الناز

با سلام 26سالمه و زیر چشمم 2تا چروک عمیق هست به نظر شما یطور کامل برطرف میشه؟ هزینه اش چقدر میشه؟؟

بهار

با سلام . بوتاکس تاج ابرو هارو هم بالا میبره یا فقط برای بالا کشیدن انتهای ابرو هست؟ من میخوام تاج ابروهام بالاتر بره . عوارض نداره؟ مثل افتادگی عضلات یا افتادگی پلک؟

احمدرضا شرفی

جناب دکتر دستت درد نکنه استفاده کردیم.موفق باشی