روشهای جوان سازی پوست

                                                       

با افزایش سن و کاهش فعالیت کلاژن سازی در پوست ، به تدریج پوست شادابی و طراوت خود را از دست می دهد و چین و چروک ، افتادگی ، لکه های قهوه ای رنگ و خطوط عمیق در پوست ظاهر می شوند. سیگار کشیدن ، تغذیه نامناسب ، و قرار داشتن در معرض آفتاب روند پیری پوست را تسریع می کند . انسان ها از دیر باز به دنبال برگرداندن شادابی و طراوت از دست رفته دوران جوانی بوده اند . امروزه روش های بسیاری برای جوان کردن پوست و برطرف کردن تغییر رنگ و افتادگی در پوست صورت ابداع شده اند . جوان سازی پوست به طور موثری قادر است :

 • چین و چروکها را کاهش دهد
 • لکه های آفتابی را درمان کند
 • پوست شل را قوام و سفتی بدهد
 • رنگ پوست را بهبود بخشد
 • عروق خونی تخریب شده را حذف کند

 

 •       خطرات جوان سازی پوست

تمام اقدامات پزشکی با خطراتی همراه هستند و به طور کل هرچه روش مورد استفاده تهاجمی تر باشد خطر همراه آن بیشتر خواهد بود . بیمارانی که تحت جوان سازی پوست قرار می گیرند ممکن است عوارض موقتی را تجربه کنند که شامل : قرمزی مختصر، تورم ، کبودی و ناراحتی خفیف خواهد بود . به جای گذاشتن اسکار ( جوشگاه ) ، قرمزی پایدار، یا تغییرات پیگمانی ( رنگ ) دائم با روشهای تهاجمی تر ممکن است ایجاد شوند .

 •        انواع روش های درمانی

فاکتورهای مختلف روش درمانی انتخاب شده توسط پزشک را تحت تاثیر قرار می دهد، شامل : سن ، وضعیت سلامت فرد ، نوع پوست ، درجه آسیب آفتابی و البته تمایلات بیمار . پزشک همچنین می تواند روشهای مختلف جوان سازی پوست برای دیگر نواحی بدن شامل پوست گردن، شانه ها و دست ها پیشنهاد کند و گاهی اوقات می توان برای به دست آوردن نتایج بهتر و طولانی مدت انواع روشها را با هم به کار برد . پروسه های جوانسازی پوست به گروههای اصلی زیرین تقسیم می شوند :

 •         داروها و ترکیبات موضعی

محصولات موضعی معمولا برای نشانه های خفیف پوست مثل خطوط ظریف و چین و چروک های سطحی به کار می روند ، همچنین این گروه محصولات ارزش پیشگیری کننده دارند و نیاز به تکرار پروسه های جوانسازی را کاهش داده و فاصله زمانی بین آنها را افزایش می دهند .

 •         فیلرها ( پرکننده ها ) و بوتاکس

فیلرها معمولا برای پر کردن خطوط و فرورفتگی های پوست صورت و کاهش چروکها به کار می روندو ظاهر یکنواخت و جوانتری به پوست می دهند . فیلرها همچنین برای شکل دادن مناطق خاص صورت مثل اطراف لبها و دهان خیلی موثر هستند و فرو رفتگی ها و اسکار ها را اصلاح می کنند .

مواد پر کننده شامل موارد زیر هستند :

-         کلاژن

-         چربی خود فرد ( خارج شده از یک منطقه بدن بیمار برای تزریق به یک قسمت دیگر)

-         اسید هیالورونیک

-         هیدروکسی آپاتیت                        

-         پلی متیل متاکریلات

-         پلی ال – لاکتیت اسید

-         ...                          

بوتاکس قادر به کاهش چین و چروکهای ناشی از حالات چهره است . این روش موثر و بی خطر به شکل تزریق مقادیر کوچک از این ماده به عضلات خاصی صورت می گیرد تا با شل کردن آن نقاط خطوط ظریف و چین ها را کاهش دهد . جوانسازی با بوتاکس در موارد زیر استفاده می شود : درمان خطوط عمودی بین ابروها و روی پل بینی ، خطوط و شیارهای پیشانی ، خطوط پنجه غازی اطراف چشم .

 •         درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

درم ابریژن یک پروسه هم سطح سازی پوست است که در آن یک وسیله ساینده سطح پوست را به صورت مکانیکی می ساید تا سطوح و لایه های فوقانی پوست را برداشته و ظاهر صافتر و جوان تری به پوست  ببخشد . این روش برای درمان اسکارها ، لک ها و آسیب آفتابی به کار می رود . نتایج به طور کلی قابل توجه و طولانی مدت هستند . این روش با بی حسی موضعی انجام می شود .

در روش میکرودرم ابریژن با استفاده از ذرات ریز یا یک قلم با سر الماس بخشی از بالاترین لایه پوست (اپیدرم) برداشته می شود تا رشد پوست جدید تحریک شود . در واقع این روش غیر تهاجمی ناراحتی ایجاد نمی کند و احتیاج به بی حسی موضعی  ندارد ، در ضمن دوران نقاهت یا زمان استراحت برای بهبودی ندارد . معمولا چند جلسه درمان با فاصله 2-3 هفته مورد نیاز است .

 •         لایه برداری ( پیلینگ ) شیمیایی

این روش می تواند با استعمال یک ماده شیمیایی به پوست باعث برداشتن لایه فوقانی پوست و تحریک رشد پوست جدید شود و به همین ترتیب برای موارد زیر کاربرد دارد :

-         درمان چروکهای اطراف چشم و دهان

-         تغییر رنگ پوست

-         لکه های ناشی از پیری

-         خستگی و مات شدگی پوست

-         اسکارهای خفیف آکنه

پوست جدیدی که ایجاد می شود معمولا صاف تر است، رنگ یکنواخت دارد و چین و چروک کمتر .

لایه برداری شیمیایی ممکن است باعث قرمزی پوست و پوسته ریزی شوند که معمولا چند روز تا چند هفته –  بسته به قدرت و عمق لایه برداری –  طول می کشد و مشابه آفتاب سوختگی است .

 •         لیزر و سایر منابع نوری

جوان سازی با لیزر برای درمان انواع اسکارها ، تغییر رنگ پوست و عروق خونی تخریب شده موثر است. همچنین به طور موثری می تواند خطوط و نقایص پوست گردن را درمان کند و پوست شل آن را قوام بخشد . لیزر برای درمان چین و اسکارهای عمیق و تغییرات اولیه بدخیمی پوست هم موثر است . امروزه انواع مختلف لیزرها برای جوانسازی پوست استفاده می شوند :

-         لیزرهای تهاجمی (ablative) :

این لیزرها حجم معینی از پوست را برداشته و باعث تحریک سفتی پوست و بهبود بافت و رنگ پوست می شوند. لیزرهای co2 و Erbium برای پیری شدید پوست و آسیبهای آفتابی شدید به کار می روند .

لیزرهای تهاجمی جدید لیزرهای Fractionated هستند که در آنها میلیونها نقطه ریز در سطح پوست ایجاد می شوند که توسط پوست احاطه شده اند . این نقاط ریز نماینده ستونهایی از پوست هستند که بافت آنها برداشته شده و به سرعت منجر به تولید کلاژن جدید و سفتی پوست می شوند که تا یک سال ادامه پیدا خواهد کرد . تولید کننده های لیزر هر دو نوع لیزرهای Co2 و Erbium Yag را از نوع Fractionated تولید کرده اند که هر دو نتایج بسیار عالی با حداکثر سرعت بهبود و ترمیم و حداقل عوارض نسبت به لیزرهای قدیمی تر دارند .

-         لیزرهای غیرتهاجمی (Non – ablative) :

این لیزرها زیر سطح پوست ( لایه های زیرین پوست) عمل می کنند و با تحریک رشد کلاژن بدون نیاز به زمان طولانی برای ترمیم باعث سفتی پوست و کاهش چین و چروک می شوند

IPL - (Intense Pulse Light):

این روش از نور با طیف وسیع و حذف و فیلتر طول موجهای آسیب رسان استفاده می کند و برای درمان ضایعات عروقی، بهبود رنگ و بافت پوست و کاهش منافذ پوست کاربرد دارد .

LED -  ( Light emitting devices) :

ممکن است در درمان چروکهای ظریف و اختلالات رنگ پوست بکار بروند .

 •         PRP

در این روش از پلاسمای خود بیمار برای تزریق به بیمار استفاده می شود . این روش در پیشگیری از پیری پوست که از سن 30 سالگی شروع می شود و جوانسازی پوست و برگرداندن پیری پوست ، بهبود قوام پوست و الاستیته در افراد مسن تر، بهبود پیری پشت دست و گردن ، بهبود اسکارهای آکنه بخصوص اگر با روشهایی مثل لیزر همراه شوند و بهبود وضعیت دور چشم بخصوص گودی و کبودی دور چشم قابل استفاده است .

 •     رادیو فرکوئنسی

این تکنولوژی غیر تهاجمی باعث انقباض و سفتی پوست می شود که نتیجه آن لیفتینگ صورت و بالا کشیدن ابرو و گونه ها بدون جراحی می باشد . رادیوفرکانسی از طریق گرمای کنترل شده ای که به لایه های داخلی پوست میدهد باعث افزایش سنتز کلاژن  وکند شدن روند پیری می گردد (مکانیسم در جوانسازی و درمان شلی و افتادگی پوست ) ، همچنین از طریق افزایش جریان لنفاوی ان منطقه باعث درناژ لنفاوی ودفع توکسین های که باعث چاقی و سلولیت میشوند می گردد (مکانیسم درمان سلولیت )  و  از طریق انهدام سلولهای چربی  باعث لاغری و کاهش سایز می شود .

 •        درمان فتودینامیک

برای درمان پوست آسیب دیده از آفتاب به کار می رود، در این روش یک ماده موضعی برای مدت مشخصی روی پوست قرار گرفته و سپس روی آن منطقه نور آبی ، IPL , PDL  یا لیزر KTP استفاده می شود . این روش به طور موثری می تواند تغییرات زودرس که منجر به سرطان پوست می شوند را درمان کند .

 •         جراحی

روشهای مختلف جراحی را می توان برای برداشتن خالها، اسکارها و ضایعات خوش خیم پوستی که با افزایش سن بزرگ می شوند به کار برد .

 •         لیپولیز و لیپوساکشن  

لیپوساکشن به معنی خارج کردن بافت چربی از بدن به کمک دستگاههای مکنده ( ساکشن ) می باشد . اما لیپولیز به معنی از بین بردن و پاره شدن سلولهای چربی به هر وسیله ای می باشد که غالبا با لیزر و امواج ماوراصوت ( اولترا سوند ) انجام می شود .  عملاً تنها مقادیر جزیی چربی خرد شده خود به خود دفع میشود و مقادیر بیشتر باید بوسیله ساکشن این چربی خرد شده را بیرون کشید . بنابراین اصطلاحات درست در اکثر مواقع لیپوساکشن به کمک اولتراسوند یا لیپوساکشن به کمک لیزر می باشد . این روش جراحی کم تهاجمی  برای برداشتن چربیهای ناخواسته و در صورت برای از بین بردن غبغب ، بهبود شکل صورت و گردن و جوانسازی صورت افتاده کاربرد دارد . این روشها می تواند توسط متخصص پوست در مطب و تحت بی حسی موضعی انجام شود .

/ 24 نظر / 98 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سپیده

سلام آقای دکتر ،پوستم خیلی نازک و حساس است آیا کرم یا چیزی هست یا درمانی که کمی پوست صورت رو ضخامت بده؟

سپیده

ممنونم از جواب شما... ویتامین سی. سی گل رو استفاده کردم آیا مارک دیگه ای بگیرم بهتره؟کرم کلاژن زودتر جواب میده یا ویتامین سی؟میشه یه مارک خوب بنا به تجربه خودتون بهم معرفی کنید؟ و زمان مصرفشو بگید ؟باز هم ممنون

الهام

با سلام و تشکر از وبلاگ بسیار مفیدتون.آقای دکتر من دختری 15ساله دارم که در یک سمت گردنش لکه های کوچکی شبیه کک و مک از بچگی ایجاد شد و بتدریج این لکه ها بیشتر شدند چند هفته قبل به دکتر متخض پوست مراجعه و از طریق لیزر تا حدودی کمرنگ شدند اما پس از انجام مرحله دوم لیزر دخترم دچار گرفتگی صدا شده.آیا می تونه علتش آسیب به تارهای ص تی بر اثر لیزر باشه؟تایا امکان بر طرف شدن این لکه ها و بقول دکترش خالها بکامل وجود داره؟بسیار سپاسگزارپ.

الهام

سلام.آیا کرم دور چشم فقط جنبه پیشگیری داره یا می تونه در درمان چین و چروکها و رفع تیرگی دور چشم هم موثر باشه ؟لطفا یک کرم دورچشم خوب معرفی بفرمایید .من تقریبا بیست روزه که از کرم ایلوسنت که دکتر متخض برام تجویز کردم استفاده می کنم اما متاسفانه چین و چروکها بیشتر شده و هیچ تاثیر مثبتی ندیدم.

تینا

سلام دکتر عزیز من 22 سالمه ازپهلوهام تا انتهای ساق پام پرازترکای عمیق پوستیه که خیلی افسردم کرده واینکه سرزانو وارنجم سیاه شده راه درمان سریعی مثل لیزر وجود داره ؟؟؟ پیشاپیش مرسی ازوقتی که میذارید

مرجان

با سلام .من 28 سالمه آقای دکتر و احساس میکنم کمی ابروهام افتاده شده و تمایل دارم پوست پیشانیم یه کم کشیده تر بشه تا ابروهام از قسمت وسط و کناره ها کمی بالاتر بره مثه وقتی که موها رو محکم می بندیم اما روشی میخوام به جز جراحی و خواستم شما منو راهنمایی کنید چه روشی مناسبتره و زود جواب میگیرم؟ ممنون

مرجان

ممنونم از جوابتون. ببخشید آقای دکتر بجای تزریق بوتاکس با هیچ نوع لیزری نمیشه اینکارو کرد؟چون بین دوستام دیدم بوتاکس دیگه خیلی زیادی دنباله ابرو رو بالا میبره ترسناک میشه آدم. مثلا هایفوتراپی که تبلیغات زیادی ازش میشه میتونه همه قسمت ابرو هارو بالا ببره؟ یا هر لیزری که شما توصیه میکنید؟ من میخوام یه کم قسمت تاج ابروهام وکناره هاش بالا بره یه حالت کشیده پیدا کنه

مهتاب

سلام وخدا قوت. من صورت پری دارم و میخواستم یه کم لپام و چونه ام زاویه دار بشه و به سمت بالا بره گونه هام.مطالب سایت شما رو خوندم در بخش رادیوفرکانسی نوشتین که اینکارو میشه کرد...خواستم هزینشو بگید که مراجعه کنم و اینکه من جوانم آیا این روشایی که لیزر که پوستو محکم میکنه فقط واسه افراد مسن موثره یا برای جوونا هم باعث کشش بیشتر پوست میشه؟

گلی

سلام آقای دکتر برای درمان پف چشم چه راه هایی وجود داره؟ و چه مدت طول میکشه تا درمان بشه؟

گلی

تشکر. میشه بگید چه نوع لیزری مناسب هست ؟ و در همدان انجام میدید شما؟