لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

 سالهاست که از لیزر برای رفع موهای زایداستفاده می‌شود و این کار مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا هم قرار گرفته است. لیزر در واقع طیف خاصی از نور است که تقویت شده و بصورت موازی و هم‌فازتابانده می‌شود. در لیزرهای مورد استفاده برای موهای ناخواسته،طیف خاصی از نور لیزر با عمق نفوذ ۲ تا ۳میلی‌متر به زیر پوست ، صرفاً ریشه مو راهدف گرفته و آن را تخریب می‌کند و به بافت‌های مجاور آسیبی نمی‌رسد . تقریباً تمام افراد می‌توانند از لیزرها برای کاهش موهای ناخواسته خود استفاده نمایند . تفاوتی در سنین مختلف و بین مردان و زنان در استفاده از این سیستم‌ها وجود ندارد. هر چقدر پوست بیمار روشن تر و موهای زایدش تیره‌ تر و ضخیم تر باشد، اثر بخشی لیزر بیشتر می‌شود. در افراد با پوست روشن و موهای تیره و ضخیم احتمال کاهش موهای ناخواسته بعد از تکمیل جلسات درمانی حدود 80 درصد است. در حال حاضر هیچ لیزری روی موهای کاملاً سفید تأثیر ندارد و هیچ لبزری وجود ندارد که بصورت 100 % موهای زاید را ازبین ببرد . با استفاده از لیزر، فولیکول های مو  تخریب می‌شود و امکان رشد موهای زاید در آن ناحیه خاص از بین می‌رود حتی اگر پس از چند جلسه لیزر موها مجددا رشد کنند، اولابه تعداد کم رشد می‌کنند و بیرون می‌آیند و ثانیا  در اکثر موارد، این موها کرکی و نرم و روشن هستند. لیزر موهای زائد از بی عارضه ترین و کم دردسر ترین لیزرها هم برای پزشک وهم برای بیمار است بطوریکه هر جلسه لیزر موهای صورت حداکثر ۱۰ دقیقه زمان می برد و بعد از لیزر هم هیچ زخمی روی پوست بیمار ایجاد نمی شود فقط قرمزی مختصری ایجاد میشود که ان قرمزی هم طی چند دقیقه تا حداکثر ۲ ساعت خوب می شود بطوریکه هیچ لکی برجا نمی گذارد . هر بار که لیزر مو تکرار میشود تراکم موها هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موههای زائد(۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می روند . برای دست یافتن به نتیجه مناسب جهت کاهش موهای ناخواسته، معمولاً 4 تا 8 جلسه درمان با لیزر موردنیاز می‌باشد. همچنین جهت جلوگیری از رویش مجدد موها در منطقه تحت درمان، تکرار لیزر هر 12 ماه یک‌بار برای بیشتر افراد الزامی است . اولین اثر لیزر برروی موهای زائد دو هفته بعد از لیزر درمانی دیده می شود ، بعد از دو هفته مو های لیزر شده سست شده و می ریزد. در فواصل جلسات لیزر درمانی توصیه می‌شود که موها صرفاً تراشیده شده و یا از موبر استفاده گردد. توصیه اکید آن است که در این فاصله ازکندن موها، بند انداختن واپیلاسیون خودداری شود. در فواصل جلسات لیزر درمانی برای جلوگیری از هرگونه تغییر رنگ پوست باید از آفتاب پرهیز نمود . لذا پیشنهاد می‌شودکه افراد از 4 تا 6 هفته قبل و نیز بعد از درمان با لیزر، از نور آفتاب دوری نموده، از ضد آفتاب‌ها بطور منظم و مستمر استفاده نمایند . امروزه از چهار نوع لیزر ND:YAG  ، Diode ،
IPL و Alexandrite برای برطرف کردن موهای اضافه استفاده می شود . انجام دادن لیزر اندکى دردناک است ولى کاملا" قابل تحمل است و معمولا" به ماده بیحسى نیز نیازى نیست، جهت بیحس کردن منطقه لیزر میتوان منطقه را سرد نمود تا درد عمل لیزر کمتر شود. هر قسمت از بدن خانمها و آقایان قابل لیزر کردن است ، امامردان دیرتر جواب داده و تعداد جلسات بیشترى لازم دارند و احتمال عود و برگشت موهابیشتر است . لیزر موهای زاید اگر با تکنیک درست  وبا انتخاب صحیح فرد انجام شود  روشى کاملا" ایمن و بدون عارضه است اما اگر دقت نشود و سوختگى پوست ایجاد شود امکان ایجاد لکهاى پوستى وجود دارد .  

اگر چه هیچ مدرکی دال  بر مضر بودن  لیزر در حین حاملگى وجود ندارد اما جهت اطمینان در حین حاملگى بهتر است  لیزر انجام نشود .

/ 0 نظر / 115 بازدید