ترتینوئین

ترتینوئین یکی از مشتقات ویتلمین A است که بصورت موضعی در درمان جوش جوانی ( آکنه ) بکار می رود ، البته از این دارو برای مقاصد دیگری هم استفاده می شود از جمله در ضایعات پوست مرغی بدن ( Keratosis Pilaris ) و جلوگیری از پیری پوست و ... . این دارو به شکل کرم ، پماد ، ژل و محلول و با اسامی کترل ، لوکاسید ، رتین A و ... در بازار دارویی کشورمان وجود دارد . در واقع این  دارو  پایه و اساس رژیمهای درمانی در اغلب موارد آکنه می باشد بنابراین استفاده صحیح از این داروی خاص اهمیت بسزایی دارد .

اولین نکته در مصرف دارو این است که دارو حتما باید شب مصرف بشود چون در صورت مصرف در روز خطر عوارض جانبی بیشتر می شود و اثرات مفید دارو نیز ممکن است دیده نشود . بدنبال مصرف این دارو روی صورت در برخی موارد قرمزی ، خشکی ، پوسته ریزی و گاهی خارش ایجاد می شود . برای جلوگیری از بوجود آمدن این عوارض و عادت دادن صورت به دارو به توصیه های زیر توجه نمائید :

1- حتما در هنگام استفاده از این دارو از کرم ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده مناسب که توسط پزشک شما توصیه شده استفاده نمائید .
2- به اندازه یک نخود از کرم ترتینوئین به صورت بمالید البته این  دارو در اطراف چشم ، اطراف دهان و شیار بین بینی و گونه بهتر است استفاده نشود  .
3- در شروع مالیدن کرم یک شب در میان  باشد .

4- اگر بعد از دو هفته در صورت شما هیچ نوع قرمزی ایجاد نشد، مصرف کرم را به هر شب   افزایش دهید .
5- اگر شما سه ماه کرم را هر شب استفاده کردید بدون هیچ گونه قرمزی و خشکی پوست، از پزشک متخصص پوست خود بخواهید که ترتینوئین قویتری برای شما تجویز کند .

6- اگر در حین مصرف ترتینوئین یک شب در میان یا هر شب پوست شما دچار خشکی و قرمزی شد مصرف دارو را حسب تحمل پوست خود طوری کم و زیاد کنید که مختصر پوسته ریزی ایجاد شود .
7- یک هفته قبل از اصلاح صورت ( خانم ها ) مصرف کرم را قطع کنید .
8- از اسکراب و داروهای لایه بردار دیگر همراه ترتینوئین استفاده نکنید.

بخاطر اثرات بدی که این دارو ممکن است روی جنین داشته باشد بهتر است در حاملگی و شیردهی استفاده نشود .با تمام این تفاسیر اگر دارو بدرستی استفاده شود پس از چند هفته اثرات خود را نشان خواهد داد و شما از مصرف دارو پشیمان نخواهید شد . مدت استفاده از دارو بستگی به نظر پزشک و مشکل شما دارد .