خال
 
تاریخ :  ۱۳٩۱/۱/٢۱
نویسنده :  دکتر احمد زنگنه

خال ( Nevus )

به سلولهائی که بطور نابجا وتعداد زیاد در محلی غیر از محل اصلی خود تجمع یافته اند خال می گویند . بنابراین خالها برحسب اینکه جنس سلول سازنده آنها چه باشد باهم فرق دارند . اما اکثر خالهائی که در نواحی سر و صورت وبدن ایجاد می شوند از جنس سلولهای رنگدانه ساز یا ملانوسیت هستند بنابراین خالها معمولاً به رنگ قهوه ای ، قهوه ای تیره و یا مشکی  دیده می شوند هر چند خالهای به رنگ پوست ، قرمز ، آبی  و ... کم نیستند  . اندازه خالها از یک نقطه  تا  چند سانتیمتر متغیر هستند . اغلب این خالها بدون خطر و عارضه بوده و فقط از جنبه زیبائی اهمیت دارند . خالها در همه جای پوست بدن امکان رشد دارند و می‌توانند همسطح پوست و یا برجسته باشند . خالها می توانند مادرزادی یا اکتسابی باشند اما اکثر آنها  اکتسابی هستند یعنی پس از تولد در سنین طفولیت به تعداد کم ظاهر می‌شوند و در حوالی سن بلوغ تعداد آنها زیاد می‌شود . تخمین زده شده هر فرد بزرگسال و یا جوان ، به طور متوسط 20 تا 30 عدد خال در بدن خود داشته باشد . و با افزایش سن تعداد آنها کاهش می یابد .

تعداد خال‌ها به عوامل ژنتیک ، عوامل هورمونی مانند بلوغ ، بارداری ، مصرف داروهای هورمونی ، مواجهه با نور خورشید و ... بستگی دارد . همچنین در افرادی که پوست بسیار سفید و موی قرمز دارند تعداد این خال‌ها بسیار زیاد است . تعداد این خال‌ها که به خال ملانوسیتیک مشهور است معمولاً بعد از سن سی سالگی زیاد نمی‌شود و ضایعات قهوه‌ای و سیاهی که در سنین بالاتر و در افراد مسن ظاهر می‌شود معمولاً ضایعات رنگی دیگری هستند که در اصطلاح عام به آن خال اطلاق می‌شود ولی از لحاظ بافت شناسی کاملاً متفاوت هستند.  خال‌های ملانوسیتیک در مواردی که از بدو تولد وجود دارند به آن خال مادرزادی می گویند . خال‌های مادرزادی می‌تواند در صورت و بدن باشد و معمولاً اندازه آنها ا ز 5/1 سانتیمتر تا اندازه بسیار بزرگ که نیمی از بدن را می‌گیرد متغیر است .

روشهای برداشتن خال

 اولین علت اقدام به برداشتن خال‌ها معمولاً علت زیبایی است . برداشتن خال‌ها با روش صحیح علمی معمولاً نتیجه بسیار خوبی دارد و هیچ مانعی برای برداشتن خالها وجود ندارد . اعتقاداتی که در مورد خال مادر ! و یا نر و ماده بودن خال ها  ! و یا افزایش تعداد خالها پس از برداشتن یک خال جود دارد ، اساس علمی ندارد و در صورتی که خالی مشکوک به  بد خیمی است  باید قطعاً و به طور کامل از پوست خارج شود . شاید شما هم یکی از افرادی باشید که قصد برداشتن خال صورت خود را دارند و دوست دارند قبل از برداشتن خالشان از کسانی که تجربه این کار را داشتند، سؤال کنند و ببینند آن‌ها چه روشی برای برداشتن خالشان تجربه‌ کرده‌اند . روش‌های مختلفی برای برداشتن خال‌ها وجود دارد مثل جراحی ، سوزاندن بوسیله امواج الکتریسیته  (cauterization)، کرایوتراپی ، تراشیدن (Shave) و برداشتن با لیزر .

جراحی پرکاربردترین روش برای برداشتن خال در میان پزشکان است . در این روش با ایجاد بی‌حسی موضعی در محدوده خال ، ‌با تیغ جراحی یک برش ساده روی پوست ایجاد و خال از عمق پوست خارج می‌شود ، ‌سپس جای آن یک یا دو بخیه ظریف زده می‌شود.  روش ثابت یا واحدی برای برداشتن همه خال‌ها وجود ندارد و برای هر خالی با توجه به ویژگی‌هایش یک روش مناسب است . مثلاً برای خال‌های ریز و سطحی که عمق زیادی در پوست ندارند، لیزر کردن می‌تواند روش مناسبی باشد اما برای خال‌های بزرگ و برجسته که عمق زیادی در پوست دارند ، جراحی روش مناسبتری است ، چرا که در این روش خال از عمق پوست برداشته می‌شود و چیزی از آن باقی نمی‌ماند که احتمال برگشت خال را ایجاد کند ،‌ از طرفی با بخیه‌هایی که روی پوست زده می‌شود ، سطح شکافته پوست بعد از مدتی جوش می‌خورد و احتمال ایجاد فرورفتگی در پوست وجود ندارد . در روش سوزاندن با دستگاه کوتر از طریق ایجاد گرما به وسیله جریان برق خال سوزانده می‌شود . از آن‌جایی که خال‌ها معمولاً قسمت‌های عمیقی در پوست دارند ،‌ این روش ممکن است فرورفتگی چاله مانندی را در سطح پوست ایجاد کند.  بنابراین این روش بیشتر  برای برداشتن خال‌های ریز و سطحی کاربرد دارد ، البته امروزه دستگاه‌های رادیو فرکانسی جایگزین دستگاه‌های کوتر شده‌اند که باعث می‌شود به‌کار بردن این روش اثر کمتری روی پوست بگذارد.  توجه داشته باشید که هر نوع خال را را روش سوزاندن نمی توان از بین برد زیرا پس از برداشتن بعضی خالها بررسی بافت شناسی آن حتما لازم است .

متاسفانه بارها از بیماران خود شنیده ام که برای برداشتن خالهای صورت خود از داروهای گیاهی استفاده کرده اند و نه تنها سودی نبرده اند بلکه باعث بدتر شدن ضایعه اولیه هم شده اند و حتی برای درمان خالهای بدخیم که لازم است حتما برداشته شوند و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده شوند از این داروها استفاده کرده اند . لازم به تذکر است استفاده از داروهای گیاهی با فرض اینکه طبیعی هستند و هیچ عارضه ای ندارند کار عاقلانه ای نیست .

در روش لیزر؛ سطح پوست زخم می‌شود و تا زمانی که زخم ترمیم نشود ، نیاز به مراقبت و استفاده از پمادها و قرص‌های آنتی‌بیوتیک دارد تا محل زخم عفونت نکند. به‌طور تقریبی بعد از گذشت چهار تا پنج روز سطح پوست تا حدودی ترمیم می‌شود اما محل برداشت خال همچنان قرمز و در تماس با آفتاب مستعد لک‌شدن است. در روش لیزر، بیمار باید به مدت طولانی از ضدآفتاب‌های فیزیکی استفاده کند و در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. در غیر این صورت احتمال ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در پوستش وجود دارد.  لیزر ارجحیت قابل توجه در برداشتن خالهای معمول  صورت ندارد و اینطور نیست که اگر خالی را با لیزر برداریم جای آن اصلاً نماند . فقط خالهای ریز و سطحی را میتوان با لیزر برداشت . البته لیزر وسیله ارزشمندی است و برخی از خالهای خاص فقط با لیزر قابل درمان هستند . لیزر برای جوانسازی پوست ، برطرف کردن موهای زاید و رفع کک و مک عالی است اما برای برداشتن خالهای معمول صورت روش انتخابی نیست .

 چنانچه سلولهای خال به طور کامل برداشته نشوند مجدداً به طور ناقص و بد شکل عود می‌کنند . روش جراحی با بخیه‌های ظریف بهترین نتیجه درمانی و زیبایی را به همراه دارد . در سایر روش‌های ذکر شده احتمال عود و یا ایجاد زخم بیشتر است . معمولاً بعداز جراحی خال ، جوشگاه یا خط ظریفی در جای خال باقی می ماند که البته بتدریج آثار آن محو می شود ضمن اینکه این جوشگاه از نظر زیبایی از خود خال بهتر است .

چه خال‌هایی باید برداشته شوند؟

 • خال‌هایی که قطر آن ها از 7-6 میلیمتر بیشتراست
 • خال‌هایی که رنگ یکنواختی ندارند و در آن‌ها هاله‌هایی از رنگ بنفش ، صورتی ، سیاه ، قهوه‌ای و غیره دیده می‌شود 
 • خال‌هایی که ترشح و خونریزی پیدا کنند
 • خال‌هایی که خارش ، التهاب و یا درد داشته باشند
 • تغییرات ناگهانی یا بروز علائم هشداردهنده در خال  : هر گاه خال در بدن شما مدت‌ها آرام و بدون علامت بوده و حالا تغییرات ناگهانی (هر تغییری)‌ کرده است بایستی مشکوک شوید. البته وجود این تغییرات دلیل مسلم وجود سرطان پوست نمی‌باشد ، ولی در هر حال بهتر است پس از مشورت با متخصص پوست ، خال‌های مذکور بیرون آورده شوند .
 • سابقه سرطان پوست  ( ملانوم )‌ در فرد یا خانواده : افرادی که در خانواده یا اقوام نزدیک فرد مبتلا به ملانوم دارند باید حساسیت بیشتری برای بررسی خالهای خود داشته باشند چون احتمال تبدیل خال این افراد به ملانوم بیشتر از افراد دیگر است البته این مورد نباید باعث نگرانی بیمورد در این افراد بشود . لازم به تذکر است که در کشور ما این نوع سرطان پوست نسبت به سایر سرطانهای پوست شیوع کمتری دارد . 

چند نکته مهم :

v    حقیقت این است که بر خلاف نظر عامه مردم امکان تبدیل خال به سرطان پوست آنقدر کم است که از بابت خال اهمیت بسیار کمی برای متخصصان پوست دارد

v    گاهی فرد درمان کننده ( معمولاً افرادی که دخالت نابجا در کار پزشکی می کنند ) خال بیمار را به جای در آوردن کامل ، از سطح پوست می تراشد ؛ این کار بسیار اشتباه است زیرا نه تنها در مدت کوتاهی خال عود می کند بلکه به مراتب بزرگتر شده وتغییراتی در آن رخ می دهد که شبیه سرطان پوست بوده و پزشکان را به اشتباه می اندازد

v    -اگر هر سوالی یا اشکالی از بابت خال های خود دارید فقط با متخصص پوست مشورت کرده و به هیچ وجه توصیه دیگران را دراین مورد به کار نبندید

v    خالهای بزرگ مادرزادی که اغلب سیاه ، بزرگ و دارای مو هستند بایستی در اولین فرصت و به طور کامل برداشته شوند ، زیرا این نوع خالها بر خلاف خالهای معمولی در موارد زیادی تبدیل به سرطان پوست می شوند .

v    داروی موضعی یا چسب خاصی برای از بین بردن خال وجود ندارد . بنابراین اگر تبلیغی در این باره مشاهده کردید ، به آن اطمینان نکنید .

 

 

 

 :: برچسب‌ها:
تاریخ :  ۱۳٩۱/۱/۱۱
نویسنده :  دکتر احمد زنگنه

بوتاکس (  دیسپورت )

بوتاکس و دیسپورت در واقع اسامی تجاری برای سم بوتولینوم ( Botulinium Toxin ) می باشند . ماده خالص شده ای که از یک باکتری به دست می آید و سیگنالهای عصبی را مهار می کند و در نتیجه تزریق مقادیر کوچکی از این مواد به عضلات خاصی از صورت باعث مهار انگیزش عضلات و ضعف موقت آنها شده و خطوط و چین های ناخواسته را کاهش می دهد.

سم بوتولینوم از سال 1980 برای انواع اختلالات عضله مثل پلک زدن های غیر ارادی و... استفاده می شود و از سال 1987 توسط متخصصین پوست برای مقاصد زیبایی به کار رفته است .بوتاکس  به طور خاص برای چروکهای یک سوم فوقانی صورت بکار می رود  اما به طور موثری برای دیگر نواحی صورت هم می تواند به کار گرفته شود.وقتی عضله ضعیف و شل شود دیگر قادر به انقباض نیست، به این ترتیب دیگر حالات صورتی ناخواسته ایجاد نخواهد شد و از ایجاد چین های جدید نیز پیشگیری خواهد شد .برای به دست آوردن بهترین نتایج درمان با بوتاکس را می توان با دیگر درمان های زیبایی پوست مثل پیلینگ شیمیایی، لیزر و فیلرها ( پرکننده ها ) ترکیب کرد که درمان ترکیبی از ایجاد چین و چروکهای جدید جلوگیری می کند.

سم بوتولینوم برای خطوط خنده و اطراف دهان کمتر موثر است چون اعمال عضلات این ناحیه برای عملکردهای مهم مثل خوردن و حرف زدن ضروری است.

درمان با بوتاکس

درمان شامل تزریق مستقیم مقادیر کوچک بوتاکس به عضلات زیرین صورت برای شل کردن آنهاست، یک سوزن ظریف برای این منظور به کار می رود و این عمل به راحتی قابل تحمل است و حدودا چند دقیقه وقت می گیرد بی آنکه نیازی به دوران استراحت طولانی یا غیبت از کار داشته باشد. سم 3 تا 7 روز بعد از تزریق تاثیر خواهد کرد و این بهبودی به طور کل 3 الی 6 ماه دوام خواهد داشت، اثرات با بازگشت عملکرد عضله محو خواهد شدو بیماران طی فاصله های زمانی مختلف احتیاج به تزریق مجدد پیدا خواهند کردو با جلسات تکرار تزریق عضله آتروفیک و نازک شده که نتایج طولانی مدت به همراه خواهد داشت. در مورد افرادی که عادتهای غلطی مثل اخم کردن دارند گاهی تزریق یکمرتبه این دارو تاثیر زیادی در این عادت آنها خواهد داشت یعنی دارو هم بصورت مستقیم و هم غیر مستقیم می تواند روی چروکهای صورت تاثیر داشته باشد .

مناطق مورد استفاده :

 • خطوط عمودی بین ابروها
 • خطوط پنجه غازی اطراف گوشه های چشم
 • خطوط افقی پیشانی ( خطوط اخم افقی )

                      

                                

 

 

عوارض :

عوارض معمولا خفیف و جزئی ، موقتی و معمولا مربوط به تزریق موضعی هستند. سوزش و کبودی هرچند چندان معمول نیست اما ممکن است اطراف محل تزریق ایجاد شود.بعد از تزریق آرایش منعی ندارد اما باید از فشار دادن یا ماساژ محل تزریق برای چند ساعت اجتناب کرد. بهتر است تا چند ساعت پس از تزریق بیمار دراز نکشد . سر درد موقت و گذرا بعد از تزریق بخصوص اولین نوبت تزریق نا متداول نیست.در موارد نادر بیماران ممکن است دچار ضعف عضلات همجوار شوند که منجر به افتادن ابرو یا پلک می شود.تمام این عوارض احتمالی خفیف و برگشت پذیر هستند و به خودی خود محو می شوند

دیگر موارد استفاده:

هیپرهیدروزیس ( تعریق بیش از حد) را هم می توان با تزریق سطحی سم بوتولینوم رقیق شده به پوست زیر بازو، کف دست ها و پاها درمان کرد. این کار عملکرد غدد عرق مسئول تعریق بیش از حد را تضعیف می کند. یک نوبت تزریق منفرد می تواند برای ماهها آسودگی برای بیمار ایجاد کند و پس از برگشت هیپرهیدروز می توان تزریق را تکرار کرد.

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند ؟

افرادی که بیماریهای عضلانی - عصبی مثل میاستنی گراویس دارند ، خانمهای حامله و شیرده و کسانی که در محلهای تزریق بوتاکس عفونت فعال دارند . مصرف بعضی داروها مثل جنتامایسین ممکن است باعث شود که پزشک شما برایتان این دارو را تزریق نکند و یا از دوزهای کمتر دارو استفاده کند بنابراین هرگونه مصرف دارو را به اطلاع پزشک خود برسانید .

 

 :: برچسب‌ها:
تاریخ :  ۱۳٩۱/۱/۱۱
نویسنده :  دکتر احمد زنگنه

                                                       

با افزایش سن و کاهش فعالیت کلاژن سازی در پوست ، به تدریج پوست شادابی و طراوت خود را از دست می دهد و چین و چروک ، افتادگی ، لکه های قهوه ای رنگ و خطوط عمیق در پوست ظاهر می شوند. سیگار کشیدن ، تغذیه نامناسب ، و قرار داشتن در معرض آفتاب روند پیری پوست را تسریع می کند . انسان ها از دیر باز به دنبال برگرداندن شادابی و طراوت از دست رفته دوران جوانی بوده اند . امروزه روش های بسیاری برای جوان کردن پوست و برطرف کردن تغییر رنگ و افتادگی در پوست صورت ابداع شده اند . جوان سازی پوست به طور موثری قادر است :

 • چین و چروکها را کاهش دهد
 • لکه های آفتابی را درمان کند
 • پوست شل را قوام و سفتی بدهد
 • رنگ پوست را بهبود بخشد
 • عروق خونی تخریب شده را حذف کند

 

 •       خطرات جوان سازی پوست

تمام اقدامات پزشکی با خطراتی همراه هستند و به طور کل هرچه روش مورد استفاده تهاجمی تر باشد خطر همراه آن بیشتر خواهد بود . بیمارانی که تحت جوان سازی پوست قرار می گیرند ممکن است عوارض موقتی را تجربه کنند که شامل : قرمزی مختصر، تورم ، کبودی و ناراحتی خفیف خواهد بود . به جای گذاشتن اسکار ( جوشگاه ) ، قرمزی پایدار، یا تغییرات پیگمانی ( رنگ ) دائم با روشهای تهاجمی تر ممکن است ایجاد شوند .

 •        انواع روش های درمانی

فاکتورهای مختلف روش درمانی انتخاب شده توسط پزشک را تحت تاثیر قرار می دهد، شامل : سن ، وضعیت سلامت فرد ، نوع پوست ، درجه آسیب آفتابی و البته تمایلات بیمار . پزشک همچنین می تواند روشهای مختلف جوان سازی پوست برای دیگر نواحی بدن شامل پوست گردن، شانه ها و دست ها پیشنهاد کند و گاهی اوقات می توان برای به دست آوردن نتایج بهتر و طولانی مدت انواع روشها را با هم به کار برد . پروسه های جوانسازی پوست به گروههای اصلی زیرین تقسیم می شوند :

 •         داروها و ترکیبات موضعی

محصولات موضعی معمولا برای نشانه های خفیف پوست مثل خطوط ظریف و چین و چروک های سطحی به کار می روند ، همچنین این گروه محصولات ارزش پیشگیری کننده دارند و نیاز به تکرار پروسه های جوانسازی را کاهش داده و فاصله زمانی بین آنها را افزایش می دهند .

 •         فیلرها ( پرکننده ها ) و بوتاکس

فیلرها معمولا برای پر کردن خطوط و فرورفتگی های پوست صورت و کاهش چروکها به کار می روندو ظاهر یکنواخت و جوانتری به پوست می دهند . فیلرها همچنین برای شکل دادن مناطق خاص صورت مثل اطراف لبها و دهان خیلی موثر هستند و فرو رفتگی ها و اسکار ها را اصلاح می کنند .

مواد پر کننده شامل موارد زیر هستند :

-         کلاژن

-         چربی خود فرد ( خارج شده از یک منطقه بدن بیمار برای تزریق به یک قسمت دیگر)

-         اسید هیالورونیک

-         هیدروکسی آپاتیت                        

-         پلی متیل متاکریلات

-         پلی ال – لاکتیت اسید

-         ...                          

بوتاکس قادر به کاهش چین و چروکهای ناشی از حالات چهره است . این روش موثر و بی خطر به شکل تزریق مقادیر کوچک از این ماده به عضلات خاصی صورت می گیرد تا با شل کردن آن نقاط خطوط ظریف و چین ها را کاهش دهد . جوانسازی با بوتاکس در موارد زیر استفاده می شود : درمان خطوط عمودی بین ابروها و روی پل بینی ، خطوط و شیارهای پیشانی ، خطوط پنجه غازی اطراف چشم .

 •         درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

درم ابریژن یک پروسه هم سطح سازی پوست است که در آن یک وسیله ساینده سطح پوست را به صورت مکانیکی می ساید تا سطوح و لایه های فوقانی پوست را برداشته و ظاهر صافتر و جوان تری به پوست  ببخشد . این روش برای درمان اسکارها ، لک ها و آسیب آفتابی به کار می رود . نتایج به طور کلی قابل توجه و طولانی مدت هستند . این روش با بی حسی موضعی انجام می شود .

در روش میکرودرم ابریژن با استفاده از ذرات ریز یا یک قلم با سر الماس بخشی از بالاترین لایه پوست (اپیدرم) برداشته می شود تا رشد پوست جدید تحریک شود . در واقع این روش غیر تهاجمی ناراحتی ایجاد نمی کند و احتیاج به بی حسی موضعی  ندارد ، در ضمن دوران نقاهت یا زمان استراحت برای بهبودی ندارد . معمولا چند جلسه درمان با فاصله 2-3 هفته مورد نیاز است .

 •         لایه برداری ( پیلینگ ) شیمیایی

این روش می تواند با استعمال یک ماده شیمیایی به پوست باعث برداشتن لایه فوقانی پوست و تحریک رشد پوست جدید شود و به همین ترتیب برای موارد زیر کاربرد دارد :

-         درمان چروکهای اطراف چشم و دهان

-         تغییر رنگ پوست

-         لکه های ناشی از پیری

-         خستگی و مات شدگی پوست

-         اسکارهای خفیف آکنه

پوست جدیدی که ایجاد می شود معمولا صاف تر است، رنگ یکنواخت دارد و چین و چروک کمتر .

لایه برداری شیمیایی ممکن است باعث قرمزی پوست و پوسته ریزی شوند که معمولا چند روز تا چند هفته –  بسته به قدرت و عمق لایه برداری –  طول می کشد و مشابه آفتاب سوختگی است .

 •         لیزر و سایر منابع نوری

جوان سازی با لیزر برای درمان انواع اسکارها ، تغییر رنگ پوست و عروق خونی تخریب شده موثر است. همچنین به طور موثری می تواند خطوط و نقایص پوست گردن را درمان کند و پوست شل آن را قوام بخشد . لیزر برای درمان چین و اسکارهای عمیق و تغییرات اولیه بدخیمی پوست هم موثر است . امروزه انواع مختلف لیزرها برای جوانسازی پوست استفاده می شوند :

-         لیزرهای تهاجمی (ablative) :

این لیزرها حجم معینی از پوست را برداشته و باعث تحریک سفتی پوست و بهبود بافت و رنگ پوست می شوند. لیزرهای co2 و Erbium برای پیری شدید پوست و آسیبهای آفتابی شدید به کار می روند .

لیزرهای تهاجمی جدید لیزرهای Fractionated هستند که در آنها میلیونها نقطه ریز در سطح پوست ایجاد می شوند که توسط پوست احاطه شده اند . این نقاط ریز نماینده ستونهایی از پوست هستند که بافت آنها برداشته شده و به سرعت منجر به تولید کلاژن جدید و سفتی پوست می شوند که تا یک سال ادامه پیدا خواهد کرد . تولید کننده های لیزر هر دو نوع لیزرهای Co2 و Erbium Yag را از نوع Fractionated تولید کرده اند که هر دو نتایج بسیار عالی با حداکثر سرعت بهبود و ترمیم و حداقل عوارض نسبت به لیزرهای قدیمی تر دارند .

-         لیزرهای غیرتهاجمی (Non – ablative) :

این لیزرها زیر سطح پوست ( لایه های زیرین پوست) عمل می کنند و با تحریک رشد کلاژن بدون نیاز به زمان طولانی برای ترمیم باعث سفتی پوست و کاهش چین و چروک می شوند

IPL - (Intense Pulse Light):

این روش از نور با طیف وسیع و حذف و فیلتر طول موجهای آسیب رسان استفاده می کند و برای درمان ضایعات عروقی، بهبود رنگ و بافت پوست و کاهش منافذ پوست کاربرد دارد .

LED -  ( Light emitting devices) :

ممکن است در درمان چروکهای ظریف و اختلالات رنگ پوست بکار بروند .

 •         PRP

در این روش از پلاسمای خود بیمار برای تزریق به بیمار استفاده می شود . این روش در پیشگیری از پیری پوست که از سن 30 سالگی شروع می شود و جوانسازی پوست و برگرداندن پیری پوست ، بهبود قوام پوست و الاستیته در افراد مسن تر، بهبود پیری پشت دست و گردن ، بهبود اسکارهای آکنه بخصوص اگر با روشهایی مثل لیزر همراه شوند و بهبود وضعیت دور چشم بخصوص گودی و کبودی دور چشم قابل استفاده است .

 •     رادیو فرکوئنسی

این تکنولوژی غیر تهاجمی باعث انقباض و سفتی پوست می شود که نتیجه آن لیفتینگ صورت و بالا کشیدن ابرو و گونه ها بدون جراحی می باشد . رادیوفرکانسی از طریق گرمای کنترل شده ای که به لایه های داخلی پوست میدهد باعث افزایش سنتز کلاژن  وکند شدن روند پیری می گردد (مکانیسم در جوانسازی و درمان شلی و افتادگی پوست ) ، همچنین از طریق افزایش جریان لنفاوی ان منطقه باعث درناژ لنفاوی ودفع توکسین های که باعث چاقی و سلولیت میشوند می گردد (مکانیسم درمان سلولیت )  و  از طریق انهدام سلولهای چربی  باعث لاغری و کاهش سایز می شود .

 •        درمان فتودینامیک

برای درمان پوست آسیب دیده از آفتاب به کار می رود، در این روش یک ماده موضعی برای مدت مشخصی روی پوست قرار گرفته و سپس روی آن منطقه نور آبی ، IPL , PDL  یا لیزر KTP استفاده می شود . این روش به طور موثری می تواند تغییرات زودرس که منجر به سرطان پوست می شوند را درمان کند .

 •         جراحی

روشهای مختلف جراحی را می توان برای برداشتن خالها، اسکارها و ضایعات خوش خیم پوستی که با افزایش سن بزرگ می شوند به کار برد .

 •         لیپولیز و لیپوساکشن  

لیپوساکشن به معنی خارج کردن بافت چربی از بدن به کمک دستگاههای مکنده ( ساکشن ) می باشد . اما لیپولیز به معنی از بین بردن و پاره شدن سلولهای چربی به هر وسیله ای می باشد که غالبا با لیزر و امواج ماوراصوت ( اولترا سوند ) انجام می شود .  عملاً تنها مقادیر جزیی چربی خرد شده خود به خود دفع میشود و مقادیر بیشتر باید بوسیله ساکشن این چربی خرد شده را بیرون کشید . بنابراین اصطلاحات درست در اکثر مواقع لیپوساکشن به کمک اولتراسوند یا لیپوساکشن به کمک لیزر می باشد . این روش جراحی کم تهاجمی  برای برداشتن چربیهای ناخواسته و در صورت برای از بین بردن غبغب ، بهبود شکل صورت و گردن و جوانسازی صورت افتاده کاربرد دارد . این روشها می تواند توسط متخصص پوست در مطب و تحت بی حسی موضعی انجام شود .:: برچسب‌ها:
تاریخ :  ۱۳٩۱/۱/۱۱
نویسنده :  دکتر احمد زنگنه

ترتینوئین

ترتینوئین یکی از مشتقات ویتلمین A است که بصورت موضعی در درمان جوش جوانی ( آکنه ) بکار می رود ، البته از این دارو برای مقاصد دیگری هم استفاده می شود از جمله در ضایعات پوست مرغی بدن ( Keratosis Pilaris ) و جلوگیری از پیری پوست و ... . این دارو به شکل کرم ، پماد ، ژل و محلول و با اسامی کترل ، لوکاسید ، رتین A و ... در بازار دارویی کشورمان وجود دارد . در واقع این  دارو  پایه و اساس رژیمهای درمانی در اغلب موارد آکنه می باشد بنابراین استفاده صحیح از این داروی خاص اهمیت بسزایی دارد .

اولین نکته در مصرف دارو این است که دارو حتما باید شب مصرف بشود چون در صورت مصرف در روز خطر عوارض جانبی بیشتر می شود و اثرات مفید دارو نیز ممکن است دیده نشود . بدنبال مصرف این دارو روی صورت در برخی موارد قرمزی ، خشکی ، پوسته ریزی و گاهی خارش ایجاد می شود . برای جلوگیری از بوجود آمدن این عوارض و عادت دادن صورت به دارو به توصیه های زیر توجه نمائید :

1- حتما در هنگام استفاده از این دارو از کرم ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده مناسب که توسط پزشک شما توصیه شده استفاده نمائید .
2- به اندازه یک نخود از کرم ترتینوئین به صورت بمالید البته این  دارو در اطراف چشم ، اطراف دهان و شیار بین بینی و گونه بهتر است استفاده نشود  .
3- در شروع مالیدن کرم یک شب در میان  باشد .

4- اگر بعد از دو هفته در صورت شما هیچ نوع قرمزی ایجاد نشد، مصرف کرم را به هر شب   افزایش دهید .
5- اگر شما سه ماه کرم را هر شب استفاده کردید بدون هیچ گونه قرمزی و خشکی پوست، از پزشک متخصص پوست خود بخواهید که ترتینوئین قویتری برای شما تجویز کند .

6- اگر در حین مصرف ترتینوئین یک شب در میان یا هر شب پوست شما دچار خشکی و قرمزی شد مصرف دارو را حسب تحمل پوست خود طوری کم و زیاد کنید که مختصر پوسته ریزی ایجاد شود .
7- یک هفته قبل از اصلاح صورت ( خانم ها ) مصرف کرم را قطع کنید .
8- از اسکراب و داروهای لایه بردار دیگر همراه ترتینوئین استفاده نکنید.

بخاطر اثرات بدی که این دارو ممکن است روی جنین داشته باشد بهتر است در حاملگی و شیردهی استفاده نشود .با تمام این تفاسیر اگر دارو بدرستی استفاده شود پس از چند هفته اثرات خود را نشان خواهد داد و شما از مصرف دارو پشیمان نخواهید شد . مدت استفاده از دارو بستگی به نظر پزشک و مشکل شما دارد .

 

 :: برچسب‌ها:
تاریخ :  ۱۳٩۱/۱/۱۱
نویسنده :  دکتر احمد زنگنه

                                               

(( مراقبتهای عمومی از پوست ))

پوست آیینه بدن است این بدان معناست که هر گونه بیماری یا حالت جسمانی و روانی غیرطبیعی موجب تغییر در پوست میشود  . در زیر به چند نکته ساده اما مهم جهت داشتن پوستی زیباتر اشاره می نماییم . اکثر ناراحتیهای روحی موجب تغییر قوام و شادابی پوست می شوند . خستگی و کار زیاد ، کشیدن سیگار، مصرف الکل ، مصرف مواد آرایشی غیراستاندارد یا مصرف بی رویه و زیاد این مواد ، استفاده خودسرانه و نابجای برخی داروها (مثلا مالیدن مکرر پماد بتامتازون به صورت که می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد ) موجب آسیب پوست و بروز چروک و پیری زودرس پوست می شود .

پوست خود را زیاد با آب و صابون نشویید  ( حداکثر دو بار در روز ) ولی اگر به خاطر مسائل شغلی مجبورید این کار را بکنید ، از صابونهای خنثی استفاده کنید مثل صابونهای گلیسرینه .

پوست خود را از تابش زیاد آفتاب ، وزش بادهای گرم و خشک و همچنین سرما محافظت کنید . برای این محافظت بهتر است علاوه بر پوشش مناسب از کرمهای ضدآفتاب نیز استفاده کنید .

از مصرف سیگار و الکل  پرهیز کنید ، سیگار علاوه بر اثرات شیمیایی که بر بدن و پوست دارد بخاطر حرکات فیزیکی هنگام استعمال دخانیات نیز مخرب است ، این حرکات از جمله جمع کردن لب ها هنگام پک زدن به سیگار و یا کوچک کردن چشم ها به منظور جلوگیری از ورود دود ، باعث افزایش چین و چروک های شما می شوند . پس اگر سیگار می کشید ، بهتر است همین حالا به فکر ترک کردن آن باشید تا پوستتان به سلامت خود بازگردد .چون این دو ماده جزو مضرترین مواد برای پوست بوده و موجب تغییر رنگ ، چروک پوست و پیری زودرس می شوند .

استفاده از ماسکهای پوستی می تواند مفید باشد چون موجب تمیزی ، طراوت و شادابی پوست می شود . بهترین ماسکها ، همان ماسکهای متشکل از آب میوه ها ، پوست میوه ها یا بافت میوه ها هستند که در منزل می توان براحتی از آنها استفاده کرد . برای این منظور ابتدا صورت را بشویید ، قسمت مورد نظر از میوه ( مثلا خیار) را بر روی نقاط مختلف پوست بگذارید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید . بهترین زمان برای استفاده از ماسکها هنگام غروب است .

پوست هیچگاه نباید خشک بماند چون در این صورت به محرکهای خارجی حساس می شود . بنابراین هرگاه پوست قسمتی از بدنتان  خشک  شده بود، حتما آن را با کرم مناسبی چرب نگهدارید ولی هیچگاه پوست خود را بیش از حد با کرم چرب نکنید .

تغذیه خود را اصلاح کنید . از مصرف چربی و شیرینی بیش از حد بپرهیزید . غذا را به آرامی بخورید و خوب بجوید . مصرف مواد غذایی حاوی ترکیبات ویتامین ب همچون جوانه گندم ، شیر و انواع غلات و مواد غذایی سرشار از ویتامین سی مثل مرکبات  تاثیر بسزایی در حفظ شادابی و جوانی پوست دارد . آب زیاد بنوشید . مسلماً می دانید که مرطوب کردن پوست تنها نباید از بیرون و بلکه از درون نیز باید باشد. اما بیشتر افراد این را فراموش می کنند .  سبزیجات علاوه بر پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های بدخیم ، رنگ پوست را روشن کرده و در بهبود بسیاری از عوارض پوستی سهم بسزایی ایفا می‌کنند . سبزیجات تاثیر بسیار بالایی در پیشگیری و درمان بیماری‌های بدخیم نقش دارند .

علاوه بر مدت زمان خواب کافی در شبانه روز ، زمان خواب شبانه نیزتاثیر زیادی در حفظ سلامتی و شادابی پوست دارد ، در مواردی که زمان شروع خواب شبانه ۲ یا ۳ ساعت تغییر کند حتی اگر مدت زمان خواب کافی باشد ولی سلامت پوست تضمین نمی‌شود .

افرادی که دارای پوست خشکی هستند باید از کرم مرطوب کننده استفاده نمایند ، عدم استفاده از این کرم ها قطعا موجب ایجاد پیری زودرس خواهد شد .

 

 • پوست را تمیز کنید : یک قانون عالی برای حفاظت از پوست این است که هیچ وقت برای پاک کردن آرایش از صورت قبل از خواب تنبلی نکنید و روی پوستی که کاملا پاک نشده است ، از لوازم آرایش استفاده نکنید. از اسفنج دیگران برای پنکیک و رژگونه زدن نیز بهیچوجه استفاده نکنید .
 • موهای خود را از صورت کنار بزنید ، مو غبار و آلودگی را بسیار سریع جذب می کند . موها را به کمک تافت و یا موس از صورت کنار بزنید ، وقتی موها روی صورت ریخته اند ، می توانند سبب ایجاد حساسیت پوست و آلودگی صورت شوند  .
 • از پروسه های آرایشی - درمانی بیش از حد استفاده نکنید
 • پاکسازی صورت و سایر روش های مشابه نباید بیش از دو بار در ماه انجام شوند . در غیر این صورت تاثیری منفی روی زیبایی پوست خواهند داشت
 • در زمان خواب پوست احیا و تجدید می شود، از این رو بسیار مهم است که مرطوب سازی پوست را فراموش نکنید . کرم های شبانه برای پوست معمولاً تقویتی و چرب تر از کرم های روزانه هستند .
 • ماسک خیار، توت فرنگی یا پارچه نخی مرطوب شده در شیر برای پوست بسیار مفید هستند و کمک می کنند که پوست تمیز شده و احیا شود
 •  زمان استحمام خود را کاهش دهید .  آب داغ و حمام طولانی مدت باعث می شود تا پوست شما چربی خود را از دست دهد . بهتر است سریع تر استحمام کنید و از آب گرم به جای آب داغ استفاده کنید . از صابون های قوی که چربی پوست شما را به صورت کامل پاک می کنند ،  دوری کنید . با دقت اصلاح کنید . قبل از اصلاح حتما پوست خود را با لوسیون و یا کف لیز کنید . برای بهترین اصلاح از تیغ تیز و تمیز بهره بگیرید و در جهت رشد مو اصلاح کنید . آهسته خشک کنید . پس از شستشو و استحمام به آرامی پوست خود را با حوله خشک کنید و مقداری رطوبت را برای پوستتان باقی بگذارید .
 • استرس را به کنترل خود در بیاورید ، استرس های ناگهانی و غیرقابل کنترل سبب می شوند تا پوست شما دچار پیدایش آکنه شود . پس بهتر است از همین الان برنامه ای برای مدیریت بحران خود داشته باشید تا هم سلامت روانی شما تامین گردد و هم پوستتان جوان بماند
 
 

 

 

 

 

 :: برچسب‌ها:
تاریخ :  ۱۳٩۱/۱/۱۱
نویسنده :  دکتر احمد زنگنه

اگزمای شیرخواران

اگزما عبارتست از ضایعات پوستی خارش دار که با قرمزی ، پوسته ریزی ، ترشح  و گاهی با ضخیم شدن وگاهی با نازک شدن پوست همراه است . اگزما انواع مختلف دارد . یک نوع آن آتوپیک درماتیت یا اگزمای سرشتی نام دارد . اگزمای سرشتی در بچه ها از شیوع بالایی برخوردار است  . اولین علائم بیماری معمولاً بعد از دوماهگی آغاز می شود . معمولاً اولین علائم درصورت وگونه ها شروع شده و بعد ممکن است دیگر نواحی مثل ارنج و زانوها ، باسن و تنه گرفتارشود . در این حالت گاهی اوقات این ضایعات روی گونه ها را به بوسیدن زیاد نسبت می دهند در صورتی که اصلا با بوسیدن ارتباطی ندارد . معمولاٌ اکثربیماران تا دو سالگی بهبود می یابند . اگرچه این بیماری ممکن است تا سنین بالاتر وحتی بعد از بلوغ هم ادامه پیدا کند اما بحث اصلی در اینجا در مورد علایم این بیماری در دوران شیرخوارگی است . مشخصه بارز پوست این بچه ها خشکی منتشر پوست است . قسمتهائی ازپوست قرمز، ملتهب و ترشح دار شده و خارش شدید پیدا می کند . این نواحی خارش دار ممکن است محدودبه یک ناحیه مثلا گونه ها یا منتشر در سرتاسر بدن باشند . این بیماری یک بیماری مزمن و طولانی است . بچه آرام وقرار ندارد ، مرتب خودش را می خاراند . این مسئله روی اعصاب والدین اثر منفی گذاشته وآنهارا دچاراسترس می کند . پس قبل از هرچیز والدین باید آرامش خودرا حفظ کنند . وبدانند که دوره درمان طولانی است وباید خود را با این مسئله تطبیق دهند . البته این بیماری به راحتی درمان می شود . اما ضایعات پوستی به راحتی نیز عود می کنند . برای جلوگیری از عود بیماری مهمترین مسئله نرم نگه داشتن پوست بچه است . بعضی والدین به تصور اینکه این بیماری ناشی از کثیفی ! است مرتب بچه را حمام می برند در صورتیکه با این کار باعث تشدید بیماری می شوند .  در زیر توصیه هایی جهت کنترل بیماری آورده شده است :

 • حمام این بچه ها باید کوتاه باشد . ازآب ولرم استفاده شود . پوست بدن بچه ها به کیسه یا  لیف کشیدن احتیاج ندارد . بعدازحمام پوست به آرامی و با نرمی خشک شود  (حوله را محکم روی پوست بچه نکشید )  
 • پوشیدن‌ لباس‌ نخی‌ و کتان گشاد برای‌ کمک‌ به‌ جذب‌ عرق‌
 • حتی‌المقدور به‌ حداقل‌ رساندن استرس
 • کوتاه‌ کردن‌ مرتب‌ ناخن‌ها و‌ دست‌ کردن‌ دستکش‌ نرم‌ به‌ هنگام‌ خواب‌ برای‌ جلوگیری‌ از خاراندن ‌. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ خاراندن‌ اگزما را بدتر می‌کند
 • کمتر حمام‌ بگیرید تا از خشکی‌ زیاد پوست‌ اجتناب‌ شود . صابون‌ و آب‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ شعله‌ور شدن‌ بیماری‌ شوند . به‌ هنگام‌ حمام‌ گرفتن‌ ، از صابون‌های‌ غیر چرب‌ مخصوص‌ و آب‌ ولرم‌ استفاده‌ کنید . نواحی‌ ملتهب‌ را صابون‌ نزنید
 • پس‌ از حمام‌ بلافاصله‌ از کرم‌ نرم‌ و مرطوب‌کننده‌ استفاده‌ کنید . اگرمالیدن کرم مرطوب کننده با ماساژ پوست همراه شود بهتر است‌ .
 • از قرار گرفتن‌ در معرض‌ تغییرات‌ دمایی‌ شدید ( سرما یا گرمای‌ زیاد ) خودداری‌ کنید
 • از هر چیزی‌ که‌ قبلاً بیماری‌ را بدتر کرده‌ است‌ اجتناب‌ کنید)   مثلا بدتر شدن در اثر مصرف غذای خاصی )
 • از دستگاه‌ مرطوب‌ خنک‌کننده‌ هوا ( بخور سرد ) برای‌ افزایش‌ رطوبت‌ هوای‌ خشک‌ داخل‌ منزل‌ استفاه‌ کنید . در صورت عدم دسترسی به آن ، می توان یک ظرف دهان گشاد آب را روی بخاری یا شوفاژ قرار داد
 • اجتناب از تماس با بعضی از مواد موجود در هوا و نیز گرد و غبار می تواند بطور چشمگیری سبب ایجاد آرامش و تخفیف علایم شود . گرد و غبار و اشیائی که گرد و غبار را در خود نگه می دارند ( نظیر بالش پر، متکا ، کوسن ، پرده ، فرش ، روکش مبل ، بعضی از اسباب بازی ها و پشم ) می توانند سبب بدتر شدن بیماری شوند . لذا محل زندگی باید ساده و فاقد محل های تجمع گرد و خاک باشد
  • مواد آرایشی ، عطریات ، اسپری ها ( حشره کش و خوشبو کننده ) و دود سیگار می توانند باعث تشدید اگزما شوند و از تماس با آنها باید اجتناب شود

 

البته راحتترین و در دسترس ترین دارو برای کنترل ضایعات پوستی پمادهای کورتونی است . بهتر است این پمادها زیر نظر متخصص پوست مصرف شوند . اینجانب به مراتب مشاهده نموده ام  که والدین طبق توصیه اطرافیان از پماد بتامتازون به عنوان مرطوب کننده برای فرزندانشان استفاده می کنند که کار اشتباهی است زیرا این پمادها دارای عوارض هستند .عوارض این داروها اگر زیر نظر متخصص پوست مصرف شوند قابل مدیریت وپیشگری است ، بخصوص اینکه لازم است از این داروها بمدت طولانی استفاده شود . همچنین پمادهای غیرکورتونی هم وجودارند که در شرایط خاص استفاده می شوند .

آیا انواع غذاها با آتوپیک درماتیت یا اگزمای سرشتی ارتباط دارند ؟ درتعدادی از کودکان مبتلا  برخی غذاها ممکن است منجر به تشدید ضایعات اگزمائی شوند ، شایعترین اینها سفیده تخم مرغ ، شیرگاو و فراورده های آن ، انواع آجیل و خشکبار، شکلات وغذاهای دریایی است . این غذاها ممکن است باعث تشدید ضایعات اگزمائی شوند یعنی اینها عامل اصلی ایجاد بیماری نیستند . نکته مهم اینکه برای کودک درسن رشد نباید محدودیت غذائی بدون دلیل ایجاد کرد .

چه عوامل محیطی ممکن است منجر به تشدید ضایعات اگزمائی شوند ؟ لباس پشمی  ، لباس با الیاف مصنوعی ، گردوخاک ، برخی فلزات جواهرآلات و بدلیجات وهمچنین برخی کرمها و لوسیونها که حاوی عطر وموادنگهدارنده باشند ممکن است منجر به تشدید ضایعات شوند . باید تاحد امکان از این موارد دوری کرد .

آیا آزمایشات خونی و پوستی برای تشخیص این بیماری وجود دارد ؟ خیر تشخیص این بیماری برمبنای مشاهدات بالینی و معاینه پزشک متخصص پوست می باشد . بیماری آتوپیک درماتیت یا اگزمای سرشتی طیف وسیع دارد . می تواند فقط بصورت خشکی واگزمای مختصر روی گونه ها ویا منتشر وشدید درسرتاسر بدن باشد . بین دوسر این طیف نیز درجات مختلفی ازدرگیری پوست می تواند وجود داشته باشد . اگر بیمار شما مبتلا به نوع شدید و منتشر بیماری است ، نگران نباشید برای این موارد نیز درمانهای خاص مثل انواع داروهای خوراکی و یا اشعه درمانی وجودارد .

.

 :: برچسب‌ها:
تاریخ :  ۱۳٩۱/۱/٦
نویسنده :  دکتر احمد زنگنه

لکهای پوست و اختلالات کبد

طی چند سالی که در حوزه پوست و مو فعالیت می کنم یکی از سوالات رایجی که بیمارانم از من می پرسند این است که آیا مشکل پوستی من با بیماری کبد ( به قول بیماران کم کاری کبد ! ) رابطه دارد  و البته این پرسش بیشتر راجع به لکهای پوست مطرح می شود. بجز خود پرسش مسأله ای که برایم جالب است اهمیت سالم بودن کبد برای مردم است درصورتی که این حساسیت برای ارگانهای دیگر بدن وجود ندارد ! به همین خاطر تصمیم گرفتم در یادداشتی کوتاه به این پرسش پاسخ دهم .

در واقع بعضی مشکلات پوستی وجود دارد که ناشی از بیماریهای کبد می باشد اما این مسأله فقط شامل بخش  خیلی کوچکی از مشکلات پوستی می شود و اکثر مشکلات پوستی هیچ رابطه ای با اختلالات کبدی ندارند . شایعترین شکل درگیری پوستی در اختلالات کبدی خارش است که ممکن است با ضایعاتی روی پوست همراه باشد یا نباشد . در اینجا بیشتر راجع به دو مشکل شایع که مردم به غلط آنها را به کبد نسبت می دهند صحبت می کنیم : لک حاملگی و کک مک .

لک حاملگی ( ملاسما یا کلواسما )

اگرچه همیشه به دنبال حاملگی دیده نمی شود و گاهی در مردان نیز مشاهده می شود اما در درصد بالایی از مبتلایان این عارضه بدنبال بارداری و یا استفاده از قرصهای پیشگیری از بارداری دیده می شود . این عارضه به شکل تغییررنگ پوست به قهوه ای ، خاکستری یا برنزه بیشتر در صورت از جمله گونه ها ، بینی و پیشانی دیده می شود  در موارد نادر ممکن است محلهای دیگری مثل ساعد را نیز درگیر کند .

 

عواملی که در ایجاد این مشکل دخیل هستند عبارتند از : هورمونهای جنسی زنانه ، نور آفتاب ، زمینه ژنتیک و... همانطور که گفته شد مشکلات کبدی در ایجاد این  بیماری پوستی هیچ نقشی ندارند . در مورد درمان این مشکل  و همچنین کک و مک دو نکته مهم و اساسی وجود دارد اول اینکه هیچ دارو و یا روشی وجود ندارد که بطور قطعی و کامل این ضایعات رو از بین ببره و نکته دوم اینکه محافظت و پیشگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب قدم اول و اساسی در درمان این بیماریها می باشد . درمانهای رایج برای این مشکل بجز ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی بالا عبارت است از : هیدروکینون ، ترکیبات ویتامین آ موضعی ، آزلائیک اسید ، میکرودرم ابریژن ، پیلینگ ، لیزر و ...

کک و مک

به شکل ضایعات کوچک گرد و مسطح به رنگ قهوه ای ، قرمز ، زرد و...بیشتر در صورت دیده می شود . زمینه ژنتیکی در ایجاد آن بسیار مهم می باشد و بیشتر این افراد دارای سیمای بور و چشمهای آبی می باشند . همانند لک حاملگی نور آفتاب در ایجاد این ضایعه نیز نقش مهمی دارد بطوریکه در مناطقی که چهار فصل سال وجود دارد این ضایعات در شش ماهه اول سال پررنگ هستند و در شش ماه دوم سال کم رنگ تر می شوند . تفاوت عمده ای که بین دو ضایعه گفته شده از نظر سن و جنس وجود دارد این است که برخلاف لک حاملگی در کک و مک تفاوت جنسیتی دیده نمی شود یعنی تقریبا در مردان و زنان به یک نسبت دیده می شود . افراد مستعد به کک و مک از کودکی این ضایعات را بروز می دهند برخلاف لک حاملگی که معمولا پس از دوران بلوغ دیده می شود .

 

افراد دارای کک و مک استعداد  بیشتری برای آفتاب سوختگی دارند بنابراین باید محافظت بیشتری از نور آفتاب داشته باشند . با اینحال همانطور که قبلا گفته شد افراد دارای کک و مک هیچگونه مشکلی از نظر کبد ندارند .درمانهایی که برای این مشکل وجود دارند عبارتند از : ترکیبات موضعی هیدروکینون ، رتینویید و اسیدهای میوه ، کرایوتراپی ، پیلینگ و لیزر .:: برچسب‌ها:
تاریخ :  ۱۳٩۱/۱/۱
نویسنده :  دکتر احمد زنگنه
 • آکنه ( جوش جوانی )

آکنه موقعیت پوستی است که در آن انواع ضایعات شامل منافذ بسته شده صورت (سرسیاه و سرسفیدها) ،جوشهای التهابی و توده های عمیقتر دیده می شوند . آکنه علاوه بر صورت ممکن است گردن ، سینه ، پشت و بازوها را درگیر کند اگرچه اکثریت بیماران نوجوان هستند اما افراد در دهه 3و4و5 و حتی پیرتر هم ممکن است دچار این ضایعات شوند . اغلب آکنه به طور خود به خود و پس از چند سال فروکش کرده و حتی بدون درمان بهبود می یابد، اما این وضعیت ممکن است برای بیمار ناراحت کننده و بد شکل باشد و گاهی اسکارهای دائم به جای بگذارد که باید توسط درماتولوژیست درمان مناسب شود، به همین دلیل درمان آکنه بسیار مهم است.

 • انواع آکنه و چگونگی ایجاد آکنه :

آلودگی دلیل ایجاد آکنه نیست. هورمون تستسترون که هم در مردان و هم زنان وجود دارد، حین بلوغ افزایش می یابد. این افزایش باعث تحریک بزرگی و رشد غدد سباسه ، تولید چربی و بسته شدن منافذ پوست است و در نوجوانان باعث ایجاد جوشهای سر سیاه و سر سفید ( کومدنهای باز و کومدنهای بسته) و جوشهای چرکی ( پوسچولها ) می شود.

-         آکنه زودرس آکنه ای است که قبل از اولین پریود شروع شود و آکنه قبل از بلوغ نامیده می شود

-         وقتی آکنه شدید و شامل توده های بزرگ حاوی چرک و عمیق باشد آکنه کیستیک نامیده می شود این وضعیت در مردان شایع تر است

-         آکنه بالغین آکنه ای است که دیرتر از سن متداول آکنه رخ می دهد و ممکن است مربوط به هورمونها ، زایمان، یائسگی یا قطع داروهای پیشگیری از بارداری باشد. زنان با آکنه ممکن است در طی کل سیکل قائدگی درمان آکنه دریافت کنند یا تنها در موقع پریود یا تخمک گذاری. آکنه بالغین با روزاسه که در آن سرسفید و سرسیاه ها وجود ندارند، متفاوت است.

 • شستن صورت (cleansing) :

آکنه ارتباطی با نشستن صورت ندارد، هر چند بهتر است روزانه صورت خودتان را با یک شوینده ملایم و آب گرم بشویید ، اما شستن مکرر در حقیقت ممکن است آکنه شما را تشدید هم بکند .

 • رژیم غذایی ( Diet) :

آکنه توسط غذاها ایجاد نمی شود، اما اگر غذاهای خاصی آکنه شما را تشدید می کند، سعی کنید از خوردن آنها خودداری کنید.

 • لوازم آرایش ( cosmetics) :

تا آنجایی که ممکن است کمتر آرایش کنید. بهتر است لوازم آرایش و مرطوب کننده های با پایه آب و فاقد چربی استفاده کنید . لوازم آرایشی انتخاب کنید که روی آنها عبارت " non – comedogenic" یا " non – acnegenic" ذکر شده باشد یعنی این محصولات باعث ضایعات سر سفید ، سرسیاه یا جوش نمی شوند. حتما هر شب آرایش خود را با یک شوینده ملایم یا صابون ملایم و آب پاک کنید. یک لوسیون آنتی آکنه با رنگ پوست که حاوی داروی ضد آکنه هم باشد نقایص صورت را می پوشاند، همچنین یک کرم پودر فاقد چربی به اضافه یک پودر سبک ( پنکیک) برای پوشاندن ضایعات مناسب است . وقتی روی موها اسپری یا ژل استفاده می کنید صورت خود را بپوشانید.

 • درمان

درمان آکنه یک روند متداوم است. اکثر درمان ها بر اساس پیشگیری از ایجاد ضایعات جدید است و ضایعات از قبل ایجاد شده باید خودشان روند بهبودی را طی کنند و به همین دلیل درمان آکنه نیاز به زمان دارد، اما اگر آکنه شما 2-3 ماه پس از شروع درمان آثار بهبودی را نداشت ، درمان باید تغییر داده شود و نوع درمانی که درماتولوژیست به شما ارائه می کند بسته به نوع آکنه شما متفاوت است . گاهی اوقات یک موقعیت پوستی مشابه آکنه در صورت، ممکن است ناشی از درمان های موضعی مورد استفاده روی صورت یا حتی داروهای خوراکی باشد، به همین دلیل دادن یک شرح حال دقیق از داروهای مورد استفاده یا کرمهایی که روی صورت خود استفاده می کنید به انتخاب درمان مناسبتان کمک می کند . خیلی از محصولات ضد آکنه موضعی که در داروخانه ها موجود هستند و احتیاج به تجویز پزشک ندارند، ممکن است آکنه خفیف شما را بهتر کند اما ممکن است پوست شما را بیش از حد خشک کند.

 • درمانهای موضعی

درماتولوژیست شما ممکن است کرم، ژل یا لوسیون های موضعی حاوی ترکیبات اسید Vit- A ، بنزوئیل پراکساید یا آنتی بیوتیکی برای باز کردن منافذ بسته شده یا کاهش باکتری تجویز کند. این ترکیبات ممکن است باعث خشکی پوست شما و گاهی پوسته ریزی پوست صورت شما شود به همین دلیل به دقت طرز استفاده آنها را از درماتولوژیست خود فرا گیرید تا از پس عوارض جانبی آنها برآیید . قبل از شروع هر درمانی حتی درمانهای موضعی، اگر حامله هستید، شیردهی می کنید یا قصد حاملگی دارید حتما این موضوع را به درماتولوژیست اطلاع دهید

 • درمانهای خاص :

-         تخلیه کومدون : ممکن است برای پاک کردن جوشهای سرسیاه و سرسفید احتیاج به درمان های فیزیکی توسط درماتولوژیست باشد، هرگز سعی نکنید خودتان جوشهای خود را تخلیه کنید، زیرا وقتی جوشهای خود را بفشارید نتیجه قرمزی، تورم و التهاب بیشتر است که منجر به ایجاد اسکار خواهد شد.

-          میکرودرم ابرژن: ممکن است برای برداشتن لایه های سطحی پوست و کم کردن ناهمواری ها و ایجاد پوست جدید لازم باشد.

-         پیلینگ : ممکن است برای باز کردن منافذ گرفته شده پوست و جوش های سرسفید و سرسیاه و تحریک رشد پوست جدید از پیلینگ شیمیایی خفیف با اسید سالیسیلیک یا گلیکولیک استفاده شود.

-         ممکن است برای تسریع بهبودی ضایعات عمقی دردناک نیاز به تزریق کورتیکوستروئید داخل اینگونه ضایعات باشد.

 

 • درمانهای خوراکی :

آنتی بیوتیکهای خوراکی شامل تتراسایکلین، داکسی سایکلین ، مینوسایکلین یا اریترومایسین اغلب از درمانهای موثر آکنه هستند .

 • قرص های پیشگیری از بارداری :

این قرص ها ممکن است به طور قابل توجهی آکنه را بهتر کنند و اختصاصا به این منظور به کار روند. همچنین باید به خاطر داشت که آنتی بیوتیکها ممکن است تاثیر قرص های پیشگیری را کم کنند هر چند متداول نیست اما امکان دارد اتفاق بیافتد، بخصوص اگر یک خونریزی ناگهانی را تجربه کنید. به همین دلیل برای احتیاط از روش پیشگیری دوم استفاده کنید.

 • دیگر درمانها:

-         در مورد آکنه شدید و مقاوم به درمانهای قبل ممکن است " ایزوترتینوئین" تجویز شود. بیمارانی که ایزوترتینوئین دریافت می کنند باید از عوارض آن و نیاز به ویزیت های مکرر جهت پیگیری آگاه باشند. حین استفاده از این دارو باید از حاملگی اجتناب شود زیرا این دارو باعث نقایص جنینی می شود.

-         خانمها ممکن است برای کاهش اثرات هورمون مردانه داروهای حاوی هورمون زنانه یا داروهای ضد هورمون مردانه استفاده کنند.

-         درمان های نوری (photodynamic therapy) با طول موج نور آبی هم ممکن است در درمان آکنه موثر باشند.

-         درماتولوژیست وضعیت شما را ارزیابی کرده و با توجه به سن، جنس و نوع و شدت آکنه درمان مناسب شما را پیشنهاد می کند.

 

 • درمان اسکارهای آکنه :

درماتولوژیست می تواند اسکارهای ناشی از آکنه را با روشهای مختلف درمان کند. لیزرها، درم ابرژن، پیلینگ شیمیایی یا electrosurgery می توانند اسکارهای فرورفته را بهتر کنند . همچنین محصولات فیلرهای حاوی چربی یا کلاژن هم اسکارها را هموارتر می کنند . برای اسکارهای فرورفته بسیار ریز تکنیک های microexcision یا punch grafting مورد استفاده قرار می گیرند. با ترکیب انواع این روشها تفاوت قابل ملاحظه ای در ظاهر اسکارها ایجاد خواهد شد.

 • مراقبت مناسب از پوست ضروری است :

بدون توجه به درمان خاصی که درماتولوژیست برای شما مناسب می داند ، به خاطر داشته باشید که شما باید به مراقبت صحیح پوست خود ادامه دهید . آکنه قابل کنترل است و درمان مناسب به شما ظاهر و احساس بهتری می دهد و مهم تر از آن از ایجاد اسکار جلوگیری می کند . ونکته آخر اینکه اکثر محصولات آرایشی بهداشتی و داروهای گیاهی که برای  آکنه تجویز می شود جنبه پیشگیری و نگهدارنده دارد و در درمان نقش زیادی ندارند بنابراین بیخود هزینه و وقت خود را هدر ندهید چه بسا یک داروی ارزان قیمت که توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد بسیار موءثرتر از محصولات  گران قیمت یک مارک معروف باشد .

 :: برچسب‌ها:
اینجانب دکتر احمد زنگنه متخصص پوست متولد سال 1360 در شهرستان نهاوند هستم . در سال 1378 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شدم و پس از اتمام دوران پزشکی عمومی در سال 1386 در آزمون دستیاری شرکت نمودم و دوره دستیاری پوست در دانشگاه علوم پزشکی همدان را شروع نمودم . در سال 1390 با اخذ مدرک دانشنامه ( بورد ) تخصصی پوست ، مو ، زیبایی و لیزر فارغ التحصیل شدم و در حال حاضر در شهر همدان آماده ارائه خدمت به همشهریان و هم استانیهای محترم می باشم . هدف من از ایجاد این وبلاگ آگاه سازی هموطنان عزیزم در مورد بیماریهای پوست ، مو ، ناخن و مسائل مربوط به زیبایی می باشد . با توجه به تجربه ای که از برخورد با بیماران دارم سعی میکنم بیشتر راجع به موضوعات مورد علاقه مردم و احیانا تفکرات اشتباهی که وجود داره مطلب بنویسم در عبن حال منتظر شنیدن نظرات بازدیدکنندگان محترم و سوالاتشان هستم . آدرس مطب : همدان خیابان بوعلی ساختمان پزشکان شماره یک تلفن 08132531052
  :: دکتر احمد زنگنه
چاپ این صفحه